tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nietypowy eksponat. Rękawiczki mistrza olimpijskiego w muzeum

Japończyk Yuzuru Hanyu, który zdobył złote medale zimowych igrzysk w Soczi i Pjongczangu w łyżwiarstwie figurowym w rywalizacji solistów przekazał część stroju sportowego – rękawiczki do Muzeum Olimpijskiego w Lozannie.
Yuzuru Hanyu (fot. Getty)

"Mentalność mamby". Kobe Bryant wyda autobiografię

23-letni Hanyu jest pierwszym łyżwiarzem od 66 lat, który zdołał zdobyć tytuł w dwóch kolejnych igrzyskach. Po raz ostatni dokonał tego Amerykanin Richard Button – triumfował w Sankt Moritz w 1948 i w Oslo w 1952 r.

Z prośbą o przekazanie pamiątki zwrócili się do Japończyka przedstawiciele muzeum po tym, jak w Korei Południowej wywalczył ponownie mistrzostwo.

Memorabilia przekazali wcześniej także inny wybitni sportowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni – maratonka Naoko Takahashi (złoto w Sydney 2000), gimnastyk Kohei Uchimura (złoto w wieloboju indywidualnym w Londynie 2012 i indywidualnym oraz drużynowym w Rio de Janeiro 2016) oraz skoczek narciarski Noriaki Kasai (srebro w Soczi), który w Pjongczangu po raz ósmy wystartował w zimowych igrzyskach (debiutował w Albertville w 1992 r.) i stał się rekordzistą oraz jedynym sportowcem z takim dorobkiem.