tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Lewandowski, "Niepokonani" i łzy... VIVE pożegnało legendy

Karol Bielecki i Sławomir Szmal zakończyli w niedzielę sportowe kariery. Legendarni piłkarze ręczni, trzykrotni medaliści mistrzostw świata, w niedzielę po raz siódmy wywalczyli z PGE VIVE Kielce mistrzostwo Polski. Po finałowym spotkaniu kielecki klub oficjalnie podziękował im za lata gry, a specjalną wiadomość ze zgrupowania w Arłamowie przesłał Robert Lewandowski.
Karol Bielecki (fot. PGE VIVE Kielce)

Bielecki nie czuje się legendą. "Pozostałem zwykłym chłopakiem"

Ten dzień kibice kieleckiej drużyny zapamiętają na długo. Najpierw VIVE po raz siódmy z rzędu, a piętnasty w historii zostało mistrzem Polski, czym wyrównało rekordowy wynik legendarnego Śląska Wrocław. Później, tuż po finałowym meczu z Wisłą, trzech zawodników kieleckiego zespołu otrzymało Gladiatory dla najlepszych graczy sezonu. Największe emocje przyszły jednak na koniec, gdy klub oficjalnie dziękował za grę odchodzącym z Kielc osobom.

Bielecki i Szmal (fot. PAP) Po 27 latach pracy w Kielcach otoczenie postanowił zmienić drugi trener zespołu Tomasz Strząbała, który od nowego sezonu będzie trenerem MMTS-u Kwidzyn. Jego miejsce zajmie kończący karierę Słoweniec Uros Zorman, który grał w VIVE od 2011 roku. Dla nowych zespołów występować będą natomiast Manuel Strlek (Veszprem), Mateusz Kus (Motor Zaporoże) i Darko Djukić (Mieszkow Brześć).

Każdy z nich otrzymał od prezesa Bertusa Servaasa pamiątkowe statuetki oraz obrazy. Wyjątkowe prezenty czekały za to na Szmala i Bieleckiego. Specjalne podziękowania nagrał dla nich Robert Lewandowski (wideo poniżej, od 13:55).

Cześć Karol, cześć Sławek. Chciałem wam podziękować nie tylko za to, co zrobiliście dla polskiej piłki ręcznej, polskiego sportu i jak prezentowaliście się na boisku, ale przede wszystkim za to, jakimi osobami jesteście. Dziękuję wam, że będąc młodym chłopakiem mogłem oglądać was w telewizji i trzymać kciuki. Wiem, że każdy z was walczył ze swoim słabościami i przeciwnościami tylko i wyłącznie dla pasji do piłki ręcznej. Trzymam za was kciuki – przekazał "Lewy".

Bieleckiemu, który zdobył w niedzielnym finale ostatnią bramkę w meczu, zespół Perfekt zadedykował ponadto piosenkę "Niepokonani", przy dźwiękach której koszulka z jego numerem (14) została zawieszona pod dachem Hali Legionów. Kibice ocierali łzy, a Bielecki dziękował im za lata wsparcia. I podzielił się też radosną nowiną.

(fot. PGE VIVE Kielce) W zasadzie przeżyłem tu wszystko, co najlepsze. Spotkałem moją ukochaną żonę Olę, w tym mieście urodziła się moja ukochana córka Hania, a za chwilę urodzi się tu nasz syn. Jako młody chłopak marzyłem o tym, by być piłkarzem ręcznym i grać w Kielcach. Te marzenia się spełniły. Daliście mi siłę, a ja dałem to, co miałem najlepszego. Wtedy, kiedy upadłem i tu na boisku straciłem oko, byliście ze mną, wspieraliście mnie i modliliście się za mnie. Nigdy wam tego nie zapomnę. Kocham Was! – powiedział.


Szmal grał w VIVE od 2011 roku. Bielecki występował w klubie dwukrotnie – w latach 1999-2004, a następnie od 2012 roku. Obaj zdobyli z zespołem siedem tytułów mistrza Polski i wygrali rozgrywki Ligi Mistrzów. W dorobku mają też trzy medale mistrzostw świata; Szmal jest rekordzistą pod względem występów w kadrze, a Bielecki zajmuje w tej klasyfikacji drugie miejsce. Jest też drugim strzelcem reprezentacji.

Kielecki klub w sierpniu zorganizuje dla obu zawodników pożegnalny mecz. W trakcie startujących jesienią eliminacji mistrzostw Europy 2020 za grę podziękuje im również Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Więcej na temat:
Sławomir Szmal kończy karierę. "Moje kolana są w tragicznym stanie"
Chorąży, rekordzista, legenda... Karol Bielecki kończy karierę
Patera i mecz pożegnalny. ZPRP i VIVE podziękują Szmalowi i Bieleckiemu

Wzruszające chwile w Kielcach. Legendy odchodzą z VIVE

podobne informacje

Kontuzja Karola Bieleckiego. Bogdan Wenta do lekarza kadry: chcę oddać moje oko Karolowi

Karol Bielecki: odszedłem na swoich zasadach – będąc na szczycie [WYWIAD]

Jesienią start eliminacji ME 2020. Polacy podejmą Niemców w nowej hali w Gliwicach

PGE VIVE Kielce przygotowało dokument o Karolu Bieleckim. "Ten film motywuje i wzrusza"