Twierdza Bydgoszcz niezdobyta. Trzeci triumf Polek w LN

Po efektownym rozbiciu Argentynek i świetnym spotkaniu przeciwko Niemkom, w czwartek siatkarki reprezentacji Polski odniosły trzecie zwycięstwo w rozgrywanym w Bydgoszczy turnieju Ligi Narodów. W hali Łuczniczka pokonały Belgijki 3:1 (22:25, 25:22, 27:25, 25:14).
Agnieszka Kąkolewska (fot. PAP)

To już 10 lat. Wspomnienie Agaty Mróz-Olszewskiej

Choć rozkręcające się z meczu na mecz biało-czerwone były faworytkami czwartkowej rywalizacji, to jednak spotkanie od początku miało bardzo wyrównany przebieg.

Polki zaczęły od skutecznej gry w ataku Malwiny Smarzek i asa serwisowego Agnieszki Kąkolewskiej. Rywalki odpowiadały dobrą grą pod siatką oraz punktowymi akcjami Kai Grobelnej i Britt Herbots.

Martyna Grajber (fot. PAP) Minimalną przewagę punktową niemal przez całą partię utrzymywały siatkarki Jacka Nawrockiego. O losach seta zdecydowała jednak końcówka, w której Polki zupełnie się pogubiły. Od stanu 22:21 nie zdobyły ani jednego punktu. Zablokowana została Martyna Grajber, a błąd podwójnego odbicia popełniła Marlena Pleśnierowicz i to Belgijki cieszyły się z prowadzenia w meczu 1:0.

Podrażnione gospodynie doskonale, od prowadzenia 4:0, rozpoczęły drugiego seta. Chwilę później rywalki doprowadziły co prawda do remisu 10:10, ale to było wszystko, na co było je stać w tej partii.

Najbardziej wyrównany i ciekawy był trzeci set. Polki ponownie zaczęły od skutecznej gry. Dobrze grały blokiem, wykorzystywały błędy przeciwniczek. Te jednak złapały wiatr w żagle, wychodząc na prowadzenie 15:13.

Jacek Nawrocki (fot. PAP) Ponownie losy partii rozstrzygnęły się w ostatnich piłkach. Tym razem to Belgijki pogubiły się w najważniejszym momencie. W ataku pomyliły się kolejno Marlies Janssens i Grobelna.

Emocji nie było w czwartej, jak się okazało ostatniej odsłonie meczu. W polu zagrywki znakomicie spisywała się Kąkolewska, dobrze funkcjonował blok. To te dwa elementy zdecydowały o wyraźnej wygranej Polek 25:14.

Zmagania w Bydgoszczy kadra Jacka Nawrockiego zakończyła z kompletem trzech zwycięstw. W kolejnym turnieju Ligi Narodów biało-czerwone zmierzą się w Wałbrzychu z Rosją, Dominikaną i Japonią.

Polska – Belgia 3:1 (22:25, 25:22, 27:25, 25:14)

Polska: Polańska, Pleśnierowicz, Kąkolewska, Grajber, Mędrzyk, Smarzek, Witkowska (libero) oraz Efimienko-Młotkowska, Twardowska, Nowicka, Łukasik.
Belgia: Herbots, Van Gestel, Grobelna, Janssens, Van de Vyver, Van Avermaet, Guilliams (libero) oraz Flament, Stragier.