17:25 25:21 17:25 31:29 10:15
8.06.2018, 08:40
Liga Narodów, 2018, 1. kolejka

LN: dreszczowiec w Osace. Pięć setów z Włochami

Reprezentacja Polski ma za sobą kolejny zacięty mecz w Lidze Narodów siatkarzy. Biało-czerwoni rozegrali w Osace aż pięć setów z Włochami – ostatecznie wygrali 3:2 (25:17, 21:25, 25:17, 29:31, 15:10). Było to już szóste zwycięstwo w cyklu.
Polscy siatkarze (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Mecz Włochy – Polska "akcja po akcji"

Polacy – po dwóch turniejach w Polsce, w których odnieśli pięć zwycięstw – rozpoczęli podróż po trzech kontynentach. Na inaugurację zmagań w Osace zmierzyli się z wicemistrzami olimpijskimi – Włochami – którzy z sześciu dotychczasowych spotkań wygrali cztery.

Trener Vital Heynen od początku postawił na trzech młodych zawodników – atakującego Łukasza Kaczmarka oraz Bartosza Kwolka i Artura Szalpuka na przyjęciu. Świetnie spisywał zwłaszcza ten ostatni, który kończył nawet trudne sytuacyjne piłki. Włosi mieli problem z przebiciem się przez polski blok, ustawiany przez Piotr Nowakowskiego. Polacy szybko zbudowali pięciopunktowe prowadzenie i nie stracili go już do końca seta, wygrywając 25:17.

Mateusz Bieniek (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Podrażnieni Włosi w drugim secie zaczęli grać zdecydowanie skuteczniej. Popełniali mniej niewymuszonych błędów i uruchomili blok, którym wcześniej nie potrafili zatrzymać Polaków. Drużyna Azzurich już na początku wyszła na dwupunktowe prowadzenie, które z biegiem meczu systematycznie powiększała. Biało-czerwoni w końcówce próbowali jeszcze odwrócić losy seta, ale przegrali ostatecznie 21:25.

W trzeciej partii zawodnicy Vitala Heynena powrócili do dyspozycji z pierwszego seta. W szeregach Polaków zdecydowanie lepiej funkcjonowało przyjęcie, które przełożyło się również na atak, w którym prym wiedli Szalpuk i Kwolek. Biało-czerwoni narzucili rywalom swój rytm gry i powtórzyli wynik z premierowej odsłony, wygrywając 25:17.

Czwarty set początkowo był kalką drugiego. Polacy mieli spore problemy z przyjęciem zagrywki, a sami nie potrafili w tym elemencie postraszyć rywali. Włosi wypracowali sobie już pięciopunktową przewagę i pewnie zmierzali po zwycięstwo. W ekipie Azzurrich zaczęły jednak szerzyć się błędy, a znakomicie w ataku spisywał się Bartosz Bednorz, który zmienił Kwolka. Biało-czerwoni doprowadzili do remisu i mieli dwie piłki meczowe, ale po grze na przewagi to Włosi wygrali seta 31:29 i doprowadzili do wyrównania.

Vital Heynen (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Tie-break nieco lepiej rozpoczęła drużyna Vitala Heynena, która prowadziła już 5:2. Włosi nie zamierzali jednak poddać się bez walki i szybko zniwelowali straty. Dalsza część decydującej partii była już popisem Polaków. Pewni w ataku Kaczmarek i Szalpuk, wspierani przez blok poprowadzili zespół do zwycięstwa 15:10 w secie i 3:2 w całym meczu.

Dla reprezentacji Polski było to już szóste zwycięstwo w Lidze Narodów. Biało-czerwoni w siedmiu meczach zdobyli 17 punktów i są liderami rozgrywek, choć w piątek mogą zostać wyprzedzeni przez Brazylijczyków.

Podczas turnieju w Osace zagrają jeszcze z Japonią (sobota, 09:10) i Bułgarią (niedziela, 04:10).