tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polska na mundialach: "szczupak" Szarmacha, wygrana z Peru

Jedynego gola pięknym „szczupakiem” zdobył Szarmach. Z tego meczu zapamiętaliśmy też Ramona Quirogę. Bramkarz Peru zobaczył żółtą kartkę za faul taktyczny... na polskiej połowie.
MŚ 1978: "szczupak" Szarmacha, wygrana z Peru
fot. TVP

Pod koniec Peru atakowało dosłownie całą jedenastką. Szalony Quiroga najpierw nieprzepisowo powstrzymał Deynę, a chwilę potem w 86 min. złapał wpół Grzegorza Latę, jak w rugby. Peruwiańczyk słynął z dalekich wyjść od swojej bramki.

Polska wciąż miała szansę na awans do meczu o medal, zostało spotkanie z Brazylią. Drużyna była jednak w rozsypce. Z Peru trener Gmoch zmienił bramkarza, obwiniał Tomaszewskiego za puszczenie jednego z goli z Argentyną. Wystąpił więc Zygmunt Kukla. Decyzja być może była słuszna, ale Gmoch miotał się i co chwila zmieniał koncepcję. Najpierw odsunął Tomaszewskiego, potem dał mu sygnał, że jednak zagra. Potem znowu wrócił Kukla. Takie roszady nie cementowały zespołu.

18 czerwca 1978, Estadio San Martin (Mendoza, Argentyna), widzów 36 tys. B sędzia: Partridge (Anglia)
II faza grupowa

Polska-Peru 1:0 (0:0) Gol: 1:0 Szarmach 65
POL: Kukla – Szymanowski, Gorgoń, Żmuda, Maculewicz - Nawałka, Deyna (k), Boniek (86’ Lubański), Masztaler (46’ Kasperczak) - Lato, Szarmach
PER: Quiroga – Duarte, Chumpitáz (k), Manzo, Navarro - Cueto, Quesada, Cubillas - Muñante (46’ Rojas), La Rosa (74’ Sotil), Oblitas

podobne informacje

#napastnik100lecia – ćwierćfinały [WYNIKI]

#napastnik100lecia – wybraliście ćwierćfinalistów

Czterech Polaków w "11" legend francuskiego klubu

10 września – ważna data w historii polskiego futbolu