Kajakarstwo: wielki sukces 21-latek i pierwsze złoto dla Polski

W dziesięciu sobotnich finałach mistrzostw Europy w kajakarstwie zobaczyliśmy aż dziewięć polskich osad. Dwie z nich zdołały wywalczyć medale. Najwięcej radości sprawiły nam Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, które wygrały finałowy wyścig na dystansie 1000 metrów, zostając mistrzyniami Europy.
Kajakarstwo, ME Belgrad: Iskrzycka i Paszek mistrzyniami Europy
Justyna Iskrzycka (fot. wiliamowice.pl)

ME: kajakarze powalczą o medale i kwalifikacje na igrzyska

Zaledwie 21-letnie kajakarki swój wyścig (K2) na 1000 metrów rozpoczęły spokojnym tempem. W połowie dystansu jednak znacznie przyspieszyły, wyprzedzając kolejne osady. Po tym jak osłabły Rumunki i Węgierki, Iskrzycka i Paszek o złoto walczyły już tylko z Sarah Bruessler i Melanie Gebhardt. Z Niemkami udało im się wygrać, dzięki utrzymaniu świetnego tempa do ostatnich metrów.

Oprócz młodych Polek, które zostały mistrzyniami Europy w kajakarstwie, świetnie popłynęła także czwórka kanadyjkarzy (C4) na 500 metrów. Wiktor Glazunow, Michał Lubniewski, Arsen Śliwiński i Marcin Grzybowski poradzili sobie podczas wyrównanego finiszu i linię mety przekroczyli na trzecim miejscu, zdobywając w ten sposób brązowe medale. Zdecydowanie wygrali Rosjanie, srebrne medale wywalczyli zaś reprezentanci Ukrainy.

Medali mogło być więcej...

Do samego końca o medale walczyły Dominika Włodarczyk, Karolina Naja, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk. Ostatecznie polska czwórka (K4) płynąca na dystansie 500 metrów musiała jednak uznać wyższość aż czterech osad i została sklasyfikowana na piątym miejscy. Wyścig wygrały Węgierki, a za nimi na metę dopłynęły Białorusinki i Rosjanki. Biało-czerwone minimalnie wyprzedziły jeszcze reprezentantki Ukrainy.

Swojej okazji na medale nie wykorzystali również Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński. Mimo dynamicznie przepłyniętej pierwszej części swojego wyścigu, nasi kanadyjkarze (C2) wyraźnie stracili dystans w dalszej części rywalizacji i zajęli dopiero 5. miejsce. Wygrali Niemcy Yul Oeltze i Peter Kretschmer, którzy minimalnie wyprzedzili reprezentujących Rumunię Leonida Carpa i Viktora Mihalachi’ego.

Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (fot. instagram)

Szanse na medal miał także Piotr Kuleta. Na półmetku rywalizacji kanadyjkarzy (C1) na 1000 metrów ogromną przewagę wypracowali sobie Czech Martin Fuksa i Niemiec Sebastian Brendel. Polak zajmował trzecie miejsce. Ostatecznie nie zdołał jednak utrzymać tempa i spadł na 6. pozycję. Z przodu rywalizację o mistrzostwo Europy zwyciężył Fuksa, który na finiszu popłynął lepiej od Brendela. Trzeci był natomiast Carlo Tacchini z Włoch.

Dynamiczny początek to nie wszystko

Niestety, nie udało się również Bartoszowi Stabno i Rafałowi Rosolskiemu. W wyścigu na 1000 metrów (K2) Polacy świetnie przepłynęli pierwsze kilkaset metrów. W końcówce jednak, gdy dopingowani przez swoich kibiców Serbowie Marko Tomicević i Milenko Zorić ruszyli bardziej dynamicznie, Stabno i Rosolski zaczęli gubić dystans. Zostali przez to zdecydowanie z tyłu i ostatecznie zajęli dopiero 7. pozycję. Wygrali reprezentanci gospodarzy. Srebrne medale wywalczyli Hoff i Gross z Niemiec, a brązowe Cubelos i Pena z Hiszpanii.

W kobiecej rywalizacji kajakarek na 1000 metrów (K1) Niemka Nina Krankemann po emocjonującym fiiszu zdołała wyprzedzić Tamarę Takacs z Węgier. Karolina Markiewicz mimo dynamicznego początku, w drugiej części dystansu zdecydowanie zwolniła i linię mety przekroczyła dopiero na 7. pozycji.

Wśród kanadyjkarek (C1) poza czołówką finiszowała natomiast Dorota Kozakiewicz, która zajęła 7. miejsce na dystansie 500 metrów. W tej konkurencji wygrła Białorusinka Alena Nazdrova, która wyprzedziła Ksenią Kurach (Rosja) i Ludmiłę Luzan (Ukraina).

Do walki o miejsca w czołówce nie włączyła się także płynąca na 1000 metrów polska czwórka (K4). Martin Brzeziński, Mariusz Kujawski, Jakub Michalski i Sławomir Witczak rywalizację w finale zakończyli na 7. miejscu. Wygrali Białorusini, minimalnie wygrywając ze Słowakami i Hiszpanmi.

W jedynym finale, w którym nie zobaczyliśmy dziś żadnego z Polaków – na 1000 metrów mężczyzn (K1) – triumfował Fernando Pimenta (Portugalia) przed Balintem Kopaszem (Węgry) i Maxem Rendschmidtem (Niemcy).

Paszek: nie mogłam się doczekać naszego finiszu
Kajakarstwo, ME, Belgrad: świetny finisz polskiej czwórki