tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Diamentowa Liga: świetne wyniki w Sztokholmie. Lisek trzeci

Piotr Lisek zajął trzecie, a Paweł Wojciechowski czwarte miejsce w konkursie tyczkarzy mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Obaj uzyskali po 5,76 m. Wygrał zaledwie 19-letni Szwed Amand Duplantis – 5,86. Czwarty w biegu na 1000 m był Adam Kszczot – 2.16,58.
Piotr Lisek (fot. Getty Images)

Wygrał na tym nietypowym dystansie Kenijczyk Cheruiyot Rotich - 2.14,88. To także najlepszy tegoroczny czas na świecie.

Lisek powoli znowu zaczyna wracać po kryzysie do wysokiego skakania. W Szwecji wyglądał już dobrze, mimo że nie miał zbyt wiele czasu na odpoczynek. Dwa dni temu startował w Chorzowie w Memoriale Janusza Kusocińskiego. Podobnie zresztą jak Wojciechowski. Kibiców porwał jednak Duplantis, który nieoczekiwanie pokonał mistrza świata Amerykanina Sama Kendricksa - 5,81. – To moje pierwsze w karierze zwycięstwo w Diamentowej Lidze i pokochałem to. Publiczność była fantastyczna. Do takiego skakania zmobilizował mnie Sam, bo ciągle chciałem wygrać. Moim celem jest wywalczyć też złoto w mistrzostwach Europy – przyznał.

Siódme miejsce w bardzo silnie obsadzonym biegu na 400 m zajęła Justyna Święty-Ersetic. Polka jest w tym sezonie niezwykle równa. Tym razem miała czas 51,34, a wygrała reprezentantka Bahrajnu Salwa Eid Naser – 49,84.

Po raz pierwszy od 27 lat kibice mogli oglądać tak daleki skok w dal. Miguel Echevarria uzyskał 8,83 m. Wprawdzie zbyt mocno wiało (+2,1 m/s), ale i tak Kubańczyk dał sygnał, że może nadejść jego era. Po raz ostatni tego rzędu wynik osiągnięto w 1991 roku, kiedy Mike Powell poprawił rekord świata. Wynosi on od tego czasu 8,95.

Zakładałem sobie, żeby skoczyć ok. 8.50 m, ale że uda się tak daleko wylądować, nigdy bym nie przypuszczał. Sezon jest jeszcze bardzo długi, dlatego mam nadzieję, że jeszcze się rozwinę. Nie myślę o dziewięciu metrach, ale krok po kroku muszę ciężko pracować i może kiedyś się uda – skomentował Echevarria.

Paweł Wojciechowski (fot. Getty Images) Wśród kobiet najdalej wylądowała Brytyjka Lorraine Ugen – 6,85. Najlepszy wynik na świecie uzyskał też jamajski dyskobol Fedrick Dacres – 69.67, to także rekord mityngu oraz kraju. Zresztą bardzo dobry rezultat osiągnął także drugi Litwin Andrius Gudzius – 69,59. Już dawno konkurs dyskoboli nie stał na tak wysokim poziomie.

Najszybciej w tym roku 100 m ppł przebiegła także Amerykanka Brianna McNeal – 12,38, a na 5000 m Etiopczyk Selemon Barega – 13.04,05.

Kolejny popis na 400 m ppł dał Abderrahman Samba. Katarczyk czasem 47,41 poprawił rekord Azji, Diamentowej Ligi i mityngu. Za nim finiszował Norweg Karsten Warholm, który wynikiem 47,81 ustanowił rekord kraju.

Czekałem na to, żeby zrobić coś wielkiego i nareszcie się udało. Już nie mogę się doczekać kolejnych startów... Cieszę się, że mam takiego przeciwnika jak Karsten, bo to sprawia, że jeszcze bardziej trzeba się mobilizować. Teraz skupię się na treningu, a do rywalizacji wrócę na mityng Diamentowej Ligi w Paryżu – zapowiedział Samba.

Caster Semenya (fot. Getty Images) 42. zwycięstwo z rzędu odniosła skoczkini wzwyż Maria Lasickiene. Startująca pod neutralną flagą Rosjanka jest niepokonana od ponad roku, a w tym czasie m.in. zdobyła mistrzostwo świata.

Na 1500 m bardzo dobry czas osiągnęła Etiopka Gudaf Tsegay - 3.57,64. W rozgrywanym wcześniej w dużym upale konkursie tyczkarek najlepsza była halowa mistrzyni świata Amerykanka Sandi Morris – 4,86.

Na 200 m wygrali Bułgarka Ivet Lalova-Collio – 22,63 i po raz drugi z rzędu mistrz świata Turek Ramil Guliyev – 19,92. Z kolei na dwa razy krótszym dystansie triumfowali Irańczyk Hassan Taftian – 10,07 i Brytyjka Dina Asher-Smith – 10,93.

Pod nieobecność liderki światowej listy wyników w biegu na 800 m Caster Semenyi tym razem najlepsza była Etiopka Chaltu Regasa, która zaimponowała zwłaszcza finiszem, a na mecie miała czas 2.01,16. Wśród mężczyzn triumfował Australijczyk Peter Boll – 1.44,56.

Siódmy mityng Diamentowej Ligi – tym razem w Paryżu – zaplanowany jest na 30 czerwca.

podobne informacje

Marek Plawgo: mało kto wystąpił poniżej możliwości

Lekkoatletyka, mityng "Gwiazdy na warszawskich fontannach": Piotr Lisek i Paulina Guba najlepsi

ME w Berlinie: kolejny medal dla Polski! Guba ze złotem

ME: Paweł Fajdek znowu pokazał moc. Kulomioci rozczarowali