tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kamil Stoch honorowym obywatelem Zakopanego

Kamil Stoch został we wtorek 31. honorowym obywatelem Zakopanego. – Dziękuję, za tę nobilitację, za tytuł od miasta, w którym się urodziłem i gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki jako skoczek narciarski – powiedział wybitny sportowiec.
Kamil Stoch (fot. Getty)

Złe wieści dla skoczków. Nie wystartują w Czechach

Stoch, jego żona Ewa, rodzice, siostry Anna i Natalia oraz dalsza rodzina weszli do Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie zorganizowano uroczystą sesję rady miasta, w rytm hymnu ulubionej drużyny piłkarskiej Liverpool FC.

Po projekcji filmu przybliżającego sylwetkę skoczka laudacji dokonała Zofia Kiełpińska, była biathlonistka i olimpijka, a obecnie naczelnik wydziału sportu w zakopiańskim urzędzie miasta.

Burmistrzowie Leszek Dorula, Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk oraz przewodniczący miejskiej rady Jan Gluc wręczyli akt nadania honorowego obywatelstwa, w którym napisano m.in: "W imieniu mieszkańców Zakopanego oraz swoim własnym chcemy podziękować za Pana wybitne osiągnięcia sportowe, za godną postawę i dumne reprezentowanie Polski na światowych arenach... Pragniemy uhonorować... osobowość o wyjątkowym autorytecie, budzącą podziw i szacunek, człowieka skromnego, ceniącemu tradycyjne wartości oraz wiarę w Boga. Uznając pana zasługi Rada Miasta Zakopane nadaje panu tytuł Honorowego Obywatela".

Mundial 2018: "Trzeba się nas bać ". Stoch, Małysz, Żyła i Hula oceniają szanse Polaków – Dziękuję, za tę nobilitację, za przyznanie honorowego tytułu od miasta, w którym się urodziłem, w którym spędziłem swoją młodość, a przede wszystkim gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki jako skoczek narciarski – powiedział krótko wzruszony Stoch.

Oprócz tablicy oprawionej w drewniane, rzeźbione podhalańskimi motywami ramki, Stoch otrzymał równie zdobioną statuetkę oraz tradycyjne atrybuty góralskiego ubrania – serdak i kapelusz.

To nie pierwsze wyróżnienie jakim uhonorowano multimedalistę olimpijskiego w tym miesiącu. Na początku czerwca rada gminy Poronin podjęła uchwałę, że jedna z ulic w rodzinnym Zębie będzie nosiła jego imię.

Stoch to czterokrotny olimpijczyk, trzykrotny indywidualny mistrz ZIO (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018), drużynowy brązowy medalista olimpijski z 2018, indywidualny i drużynowy mistrz świata (2013 i 2017), dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ (2013 i 2015), indywidualny srebrny i drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach narciarskich z 2018, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (2013/2014 i 2017/2018), zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni.

W sezonie 2017/2018 jako drugi zawodnik w historii (po Svenie Hannawaldzie, 2001/2002) wygrał wszystkie cztery konkursy TCS. Jest też triumfatorem w ubiegłosezonowych cyklach Raw Air, Willingen Five i Planica 7.

Pierwsze pucharowe punkty skoczek z Zębu zdobył w 2005 roku w Pragelato (7. miejsce). Po raz pierwszy na podium PŚ, i to na jego najwyższym stopniu, stanął sześć lat później w Zakopanem.

Stoch jest 31. honorowym obywatelem i drugim skoczkiem narciarskim w historii tego wyróżnienia. Siedem lat temu tytuł wręczony został Adamowi Małyszowi.

Honorowe obywatelstwo przyznawane jest w Zakopanem od 1901 r., kiedy to jako pierwsi otrzymali ten tytuł Władysław hrabia Zamoyski i Stanisławem Witkiewicz.

Wśród dotychczas wyróżnionych są też między innymi: prezydent Ignacy Mościcki, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, marszałek Józef Piłsudski, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, a także metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki czy Wanda Półtawska.

Stoch: po Turnieju Czterech Skoczni przez tydzień byłem nie do użycia

podobne informacje

PŚ: Horngacher odkrył karty. Znamy skład na Zakopane

Skoki narciarskie: Puchar Świata w Zakopanem – gdzie oglądać, transmisja online, na żywo, plan zawodów

PŚ w skokach: Ryoyu Kobayashi zarobił najwięcej. Polacy w czołówce

Predazzo: "drużynówki" byłyby polskie. Powrót na szczyt