tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Michał Szyba zmienia klub i kraj. Będzie grał we Francji

Michał Szyba, bohater meczu o brązowy medal MŚ 2015 w Katarze, przenosi się do Francji. 30-letni prawy rozgrywający podpisał kontrakt z 12. drużyna minionego sezonu Lidl Starligue, Cesson Rennes HB.
(fot. PAP/EPA)

Xavier Sabate nowym trenerem Orlen Wisły Płock

Do Bretanii Szyba przeniesie się ze szwajcarskiego Kadetten Schaffhausen, w którym spędził dwa lata. Jego transfer jest zaskoczeniem – w Szafuzie miał bowiem umowę ważną jeszcze przez rok z opcją przedłużenia na kolejny sezon.

Cesson Rennes będzie jego piątym klubem w karierze po Unii Lublin, Azotach Puławy oraz słoweńskim RK Gorenje Velenje i wspomnianym Kadetten.

(fot. Getty) Przenosiny do Francji to dla niego szansa na powrót do regularnej gry i – w dalszej perspektywie – reprezentacji. W Kadetten Szyba obniżył loty, przez co stracił miejsce w drużynie narodowej – najpierw u Tałanta Dujszebajewa, a później u Piotra Przybeckiego.

Z reprezentacją wystąpił na igrzyskach w Rio, mistrzostwach Europy w 2014 i 2016 roku oraz mistrzostwach świata w 2015 roku, na których kadra wywalczyła brąz. Był bohaterem meczu o medal, w którym rzucił osiem bramek.

W nowym zespole były reprezentant Polski będzie rywalizował o miejsce w wyjściowej siódemce z Islandczykiem Geirem Gudmundsson. W dwóch poprzednich sezonach 24-latek wystąpił w 40 meczach Rennes i rzucił 70 bramek. – Transfer zawodnika tak doświadczonego na arenie międzynarodowej jak Michała to dla nas wzmocnienie – mówi trener Christian Gaudin.

Szyba będzie obok Rafała Przybylskiego (Fenix Toulouse HB) jednym z dwóch Polaków występujących we francuskiej Lidl Starligue. Co ciekawe, ofertę z Rennes miał również bramkarz Mateusz Kornecki, ale ją odrzucił. Szybą z kolei przed laty interesowały się inne francuskie kluby – HBC Nantes oraz Pays d'Aix-en-Provence.

Z Kadetten Szyba wywalczył mistrzostwo Szwajcarii oraz dwukrotnie wygrał zmagania o Superpuchar kraju.

Polska – Hiszpania: Szyba superstar! Gol w ostatnich sekundach ratuje Polaków

podobne informacje

Michał Szyba, bohater MŚ 2015: chciałbym jeszcze zagrać w reprezentacji Polski [WYWIAD]

Golden League: Polska – Francja w TVP Sport, aplikacji i SPORT.TVP.PL [transmisja]

Golden League: Przybecki zabrał 19 zawodników

Znamy kadrę piłkarzy ręcznych na Golden League. Wielkie powroty!