tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Oficjalnie: Gianluigi Buffon zawodnikiem Paris Saint-Germain

Gianluigi Buffon po 17 latach opuści Włochy. Były bramkarz Juventusu podpisał w piątek umowę z Paris Saint-Germain. O zakontraktowaniu piłkarza francuski klub poinformował za pośrednictwem Twittera. Włoski zawodnik związał się z klubem ze stolicy Francji jednoroczną umową z możliwością przedłużenia o kolejny rok.
Gianluigi Buffon (fot. Getty Images)

Rostkowski o reakcji Marciniaka: VARto czytać ze zrozumieniem

Buffon przez całą karierę był związany z ligą włoską. Zaczynał w AS Parma, gdzie grał w latach 1995-2001. Później przeniósł się do Juventusu, w którym występował do obecnego roku. Koniec kariery w Europie bramkarz spędzi z kolei w Paris Saint-Germain.

Francuski klub miał od lat problemy z obsadą tej pozycji. W ostatnim sezonie między słupkami występował Alphonse Areola. PSG szukało wzmocnienia i udało mu się je znaleźć w osobie Buffona, którego kontrakt z Juventusem wygasł po zakończeniu zeszłego sezonu.To świetne uczucie dołączyć do Paris Saint-Germain – powiedział Buffon po podpisaniu umowy w Paryżu. – Po raz pierwszy w karierze opuszczam moje państwo. Tylko tak ambitny projekt mógł mnie do tego zachęcić. Chcę podziękować prezesowi i klubowi za zaufanie – dodał. – Wiem, jakie marzenia nosi w sercu ten zespół i jego fani. Wniosę do drużyny całą moją energię, doświadczenie i chęć wygrania czegoś.

Zakontraktowanie Włocha skomentował też prezes PSG Nasser Al-Khelaifi. – Czujemy ogromną dumę, mogąc powitać Gianluigiego Buffona w Paris Saint-Germain. Jego wspaniała kariera, ambitny charakter, umiejętność jednoczenia i elegancja sprawiają, że jest jednym z najbardziej podziwianych piłkarzy w świecie futbolu – stwierdził Katarczyk.

W ostatnich miesiącach wokół osoby Buffona było nadzwyczajnie dużo szumu. Na początku zastanawiano się, czy bramkarz zdecyduje się na zakończenie kariery, kontynuowanie jej w Juventusie czy transfer do innego klubu. Pozostanie w Turynie było realne, bo Włoch był bliski rekordu pod kątem liczby występów w Serie A, chciał też wygrać Ligę Mistrzów.

Ostatecznie zdecydował, że odejdzie z Juventusu, ale kariery nie zakończy, przynajmniej w klubie – w 2017 roku pożegnał się z reprezentacją Włoch. W marcu 2018 roku ponownie został powołany, ale na stałe do kadry nie wrócił.

Od początku w grze o Buffona najmocniej liczyło się Paris Saint-Germain. Prawdopodobny był także transfer do argentyńskiego Boca Juniors, ale działacze klubu z Buenos Aires ostatecznie zrezygnowali ze starań o Włocha.

Odejście Buffona z Juventusu to dobra informacja dla Wojciecha Szczęsnego, który od przyszłego sezonu powinien być podstawowym bramkarzem Starej Damy. W ostatnich rozgrywkach musiał godzić się z rolą rezerwowego, bo to doświadczony zawodnik stawał między słupkami w większości meczów.

Buffon namaścił Szczęsnego. "Jest równie dobry jak ja"

podobne informacje

Najlepszy zawodnik bez Złotej Piłki? Oto wasz zwycięzca! [wyniki]

Najlepsi piłkarze bez Złotej Piłki. Wybierz numer jeden [głosowanie]

Messi przed Ronaldo, ale bez nagrody. Wybrano najlepszego piłkarza świata

Piłkarz idealny według Kyliana Mbappe. "Lewa noga Messiego..."