tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Liga Narodów siatkarzy: Francuzi pierwszym finalistą

Francuscy siatkarze jako pierwsi awansowali do finału pierwszej edycji Ligi Narodów w Lille. Gospodarze w półfinale turnieju Final Six pokonali na stadionie Pierre-Mauroy brązowych medalistów igrzysk z Rio de Janeiro Amerykanów 3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13).
ERVIN N'GAPETH (FOT. GETTY IMAGES)

World Tour: Kołosińska i Kociołek zagrają o trzecie miejsce

W piątkowym meczu grupowym z Rosjanami (0:3), którego stawkę był awans do półfinału z pierwszego miejsca, trener USA John Speraw oszczędzał kilku czołowych zawodników, by ci byli w pełni sił na półfinałową konfrontację. Jak się później okazało, zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych - plasując się na drugiej pozycji w tabeli - trafili w fazie pucharowej na gospodarzy, którzy na koniec zmagań w grupie A w piątkowy wieczór nie stracili seta w pojedynku z Serbią.

Po przegraniu dwóch pierwszych setów w półfinale wydawało się, że taktyka szkoleniowca z USA nie sprawdziła się. Jego podopieczni nie stracili jednak wiary w siebie i doprowadzili do tie-breaka. W nim znów najpierw odskoczyli Francuzi, ale ekipa gości nie zamierzała się szybko poddać. Obroniła jeszcze pierwszą piłkę meczową, ale przy kolejnej spasowała.

Niekwestionowanym liderem Trójkolorowych był tego dnia Stephen Boyer, zdobywca 31 punktów. Zostawił daleko w tyle charyzmatycznego kolegę z zespołu Earvina Ngapetha – 12 pkt. Po stronie przeciwników 23 zanotował Matthew Anderson, a o trzy mniej Taylor Sander.

Francuzi wygrali w ubiegłym roku ostatnią edycję Ligi Światowej, poprzedniczki LN. Amerykanie 12 miesięcy temu zajęli czwarte miejsce we wspomnianych rozgrywkach, ale wówczas zespoły te nie trafiły na siebie w półfinale.

Teraz obie ekipy czekają na wyłonienie swoich niedzielnych przeciwników. Rozstrzygnięcia zapadną po zakończeniu spotkania Rosjan z Brazylijczykami. Do Final Six zakwalifikowali się Polacy, którzy przegrali oba mecze w grupie B i stracili szanse na awans do półfinału.

podobne informacje

Półfinały Ligi Narodów rozlosowane. Hit z Anglią

Liga Narodów: dziś losowanie półfinałów. Portugalia, Anglia, Szwajcaria i Holandia poznają rywali

Ranking FIFA: Polska awansuje w najnowszym zestawieniu

Tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Pech Jerzego Brzęczka