tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wyścig Solidarności: końcowy triumf Sylwestra Janiszewskiego

Sylwester Janiszewski z grupy Wibatech Merx 7R wygrał w sobotę w Łodzi ostatni, piąty etap kolarskiego 29. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i triumfował w całej imprezie. Obok zwycięzcy na podium stanął jego klubowy kolega Maciej Paterski.
Sylwester Janiszewski (fot. PAP)

Prowadzący w klasyfikacji generalnej od pierwszego dnia zawodów Janiszewski na ostatniej prostej do mety na ulicy Piotrkowskiej finiszował najszybciej z sześcioosobowej grupy. Na końcowych metrach wyprzedził m.in. Belga Aarona Van Poucke (Lotto Soudal U23) i swojego partnera z ekipy Paterskiego.

Sobotnim triumfem 30-letni zawodnik przypieczętował sukces – prowadził bowiem od pierwszego etapu w Sędziszowie Małopolskim, a w sumie cztery razy stawał na podium.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (fot. PAP) – Czułem się mocny, ale nie spodziewałem się, że wszystko potoczy się dla mnie tak dobrze. Tego zwycięstwa nie byłoby jednak bez moich partnerów z ekipy. Na ostatnim odcinku i w całym wyścigu zrobili więcej niż mogli. Wielki szacunek i podziękowania dla całej drużyny, bo kontrolować stawkę od startu do mety niełatwych zawodów jest bardzo ciężko – powiedział Janiszewski.

Ostatniego dnia imprezy kolarze rywalizowali na płaskim 185-kilometrowym etapie z Kielc. Na trasie tworzyły się ucieczki, ale bez udziału zawodników, którzy mogliby zagrozić liderowi. Wszystko rozstrzygnęło się na końcowych kilometrach, za ostatnią premią górską na brukowanym podjeździe na łódzkiej ulicy Giewont.

– Ten fragment mógł zadecydować o klasyfikacji generalnej. Nie pamiętam w swojej karierze tak trudnego przejazdu na koniec. Zaatakowała na nim ekipa Vostera, ale udało nam się ich przytrzymać. Maciek Paterski i Marek Rutkiewicz pilnowali, żeby nic złego się nie stało i nikt nam nie odjechał – tłumaczył triumfator.

Medalista mistrzostw kraju zaznaczył, że zwycięstwo w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków to dla niego jeden z największych sukcesów. – Wiem, że w tych zawodach zwyciężały duże nazwiska i miło jest znaleźć się w tym gronie. To jeden z ważniejszych etapowych wyścigów w Polsce i tym samym moich sukcesów w karierze – przyznał urodzony w Słubicach sprinter.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (fot. PAP) Na trasie tegorocznej edycji wyścigu od środy rywalizowało ponad 120 zawodników z 21 polskich i zagranicznych grup. Kolarze przejechali pięć etapów. Na pierwszym w Sędziszowie Małopolskim triumfował Janiszewski, na drugim w Krośnie – Belg Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23), trzecim w Stalowej Woli – Rosjanin Mamir Stasz (Gazprom-Rusvelo), a na czwartym w Jaworznie – ponownie De Decker.

– To był szybki, ciekawy i polski wyścig, bo mamy dwóch Polaków na podium finałowym. Sylwek przy pomocy mocnej ekipy wykorzystał wszystkie swoje sprinterskie atuty. Cieszę sie, że nasze kolarstwo znów zaczyna isć w górę – podsumował tegoroczną rywalizację srebrny medalista w wyścigu drużynowym igrzysk w Seulu (1988) Marek Leśniewski.

Janiszewski zwyciężył również w klasyfikacji punktowej (biała koszulka). W górskiej (zielona) najlepszy był Michał Podlaski (Voster ATS Team), w młodzieżowej U-23 (niebieska) – Van Poucke, a w drużynowej (szara) – Wibatech Merx 7R.

W przeszłości w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków triumfowali m.in. Dariusz Baranowski, Tomasz Brożyna, Piotr Wadecki.

Piąty etap, Kielce – Łódź (185 km):

1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) 4:41.20
2. Aaron Van Poucke (Belgia/Lotto Soudal U23)
3. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)
4. Adam Stachowiak (Voster ATS Team)
5. Alex Colman (Belgia/Lotto Soudal U23)
6. Kamil Zieliński (Team Hurom) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja końcowa:

1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) 17:19.28
2. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R) strata 17 s
3. Aaron Van Poucke (Belgia/Lotto Soudal U23) 23
4. Kamil Zieliński (Team Hurom) 24
5. Adam Stachowiak (Voster ATS Team) 29
6. Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx 7R) 35

Zwycięzcy pozostałych klasyfikacji:

punktowa – Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R)
górska – Michał Podlaski (Voster ATS Team)
młodzieżowa – Aaron Van Poucke (Belgia/Lotto Soudal U23)
drużynowa – Wibatech Merx 7R

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Janiszewski liderem po pierwszym dniu rywalizacji [kronika]

podobne informacje

Wyścig Solidarności: Stasz najszybszy w Stalowej Woli

Wyścig Solidarności: Janiszewski liderem po pierwszym dniu

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: na podjeździe pod zamek Kamieniec trzeba się pilnować

Wyścig Solidarności: Franczak liderem. Trzeci etap zneutralizowany