tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ambitny plan Juventusu. Ogromne pieniądze za Ronaldo

W Turynie trwają przygotowania do "transferu stulecia". Juventus jest bliski pozyskania Cristiano Ronaldo z Realu Madryt, ale w Piemoncie wiedzą, że ściągnięcie Portugalczyka wymaga szerszego planu. Działacze szczególną wagę przykładają do efektów, jakie ruch wywrze na klubowych finansach.
Cristiano Ronaldo (fot. Getty Images)

Mundial 2018. Tomaszewski o wyborze trenera. "Chcę kogoś z zagranicy"

Pierwszą kwestią, z którą musi zmierzyć się klub z Turynu, są koszta samego transferu, które wyniosą 320 milionów euro – po 80 milionów na każdy z czterech sezonów, jakie Ronaldo ma spędzić w Juventusie. Składa się na to 100 milionów euro za sprowadzenie piłkarza (kwota może wzrosnąć, bo Real chce więcej) i 55 milionów euro wypłaty brutto (30 milionów netto). Tak ogromnych pieniędzy nie zarabia żaden z graczy Starej Damy. Dla porównania najwięcej inkasuje obecnie Gonzalo Higuain – 7,5 miliona euro netto rocznie.

Sprowadzenie Portugalczyka, według "El Mundo", będzie wiązać się ze sprzedażą kilku zawodników. Juventus czeka na ogłoszenie nowego trenera Chelsea, którym – według medialnych doniesień – ma zostać Maurizio Sarri. Włoch chciałby sprowadzić do Londynu Higuaina, Daniele Ruganiego i Alexa Sandro. Za tę trójkę klub z Piemontu może zainkasować od 120 do 150 milionów euro. Coraz częściej w Turynie wspomina się tez o sprzedaży Miralema Pjanicia. Tym zawodnikiem interesuje się między innymi FC Barcelona, a cena Bośniaka może wynieść nawet 100 milionów euro.

(fot. Getty Images) Ronaldo w Juventusie to nie tylko koszta, ale przede wszystkim wpływy, szczególnie z umów sponsorskich. Klub szuka nowych inwestorów, bo jak na razie na koszulkach zespołu widnieje logo firmy Jeep powiązanej z koncernem Fiat-Chrysler, który kontroluje rodzina Agnellich, a więc właścicieli klubu.

Familia też chciałaby skorzystać z wizerunku Portugalczyka. Niewykluczone, że Ronaldo zostanie twarzą nowego modelu Ferrari, a więc firmy samochodowej, która również należy do koncernu Fiata. W każdym razie temat napastnika pozytywnie wpłynął na notowania Juventusu i to dosłownie – akcje klubu na giełdzie skoczyły w ostatnim czasie o 27 procent, co w kapitalizacji oznacza około 150 milionów euro. W ten sposób rośnie wartość klubu, a to dopiero przedsmak tego, co ma nastąpić…

Czy Ronaldo robi dobrze, przechodząc do Juventusu?
Czy Ronaldo robi dobrze, przechodząc do Juventusu?
  • 68.8%Tak
  • 31.2%Nie
Mundial 2018, grupa B, Portugalia – Hiszpania (skrót)

podobne informacje

Taniej kupię, drożej sprzedam... Które kluby zarobiły najwięcej na transferach?

Wiemy, kto przejmie numer po Ronaldo. Hiszpanie nie mają wątpliwości

Zawiły świat transferów. Czego nie widać na pierwszy rzut oka?

Tak się bawi Ronaldo. "Skromny" napiwek Portugalczyka