tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
zakończony
Hallstavik GP, 4. kolejka
Sobota, 7 lipca 2018, godz. 19:04
 
Zawodnik
Kraj
Punkty
1.
Maciej Janowski
Polska
18
2.
Fredrik Lindgren
Szwecja
15
3.
Bartosz Zmarzlik
Polska
13
Szczegóły
Pełne wyniki
Data
7.07.2018, 19:04
Rozgrywki
Hallstavik GP, 4. kolejka
Tor
HZ Bygg Arena (Hallstavik, Szwecja)
Liczba punktów kontrolnych
3
Punkty kontrolne
Semi Final 1, Semi Final 2, Final
Zwiń
 
Zawodnik
Kraj
Punkty
1.
Maciej Janowski
Polska
18
2.
Fredrik Lindgren
Szwecja
15
3.
Bartosz Zmarzlik
Polska
13
4.
Tai Woffinden
Anglia
16
5.
Emil Sajfutdinow
Rosja
14
6.
Greg Hancock
USA
10
7.
Jason Doyle
Australia
9
8.
Artiom Łaguta
Rosja
8
9.
Matej Zagar
Słowenia
7
10.
Andreas Jonsson
Szwecja
7
11.
Chris Holder
Australia
7
12.
Patryk Dudek
Polska
6
13.
Craig Cook
Anglia
3
14.
Nicki Pedersen
Dania
3
15.
Przemysław Pawlicki
Polska
1
16.
Martin Vaculik
Słowacja
1
Zwiń

GP Szwecji pod dyktando Polaków! Triumf Janowskiego, Zmarzlik trzeci

W końcu znakomity występ polskich żużlowców w tegorocznym cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata! W Grand Prix Szwecji bezkonkurencyjny był Maciej Janowski, a trzecie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik. Liderem cyklu pozostał czwarty w sobotę Brytyjczyk Tai Woffinden.
Maciej Janowski (fot. PAP)

Drugie miejsce w Hallstavik zajął zawodnik gospodarzy Fredrik Lindgren.

To pierwsze zwycięstwo polskiego żużlowca w obecnym sezonie w zawodach Grand Prix. W poprzednich triumfowali Woffinden (dwukrotnie – w Warszawie i duńskim Horsens) oraz Lindgren (w Pradze). Janowski był bliski triumfu w Warszawie, ale zajął wówczas drugie miejsce.

Dla niespełna 28-letniego żużlowca sobotnie zwycięstwo jest jego piątym w cyklu Grand Prix.

Bartosz Zmarzlik (fot. PAP) Patryk Dudek i Przemysław Pawlicki nie awansowali do półfinałów. Pierwszy z nich, aktualny wicemistrz świata, zakończył zawody z sześcioma punktami (12. miejsce), a przedostatni Pawlicki – z jednym, wywalczonym dopiero w swoim ostatnim starcie.

Janowski zaczął źle sobotnie zawody, w pierwszym biegu przyjechał na ostatnim miejscu. Bardzo szybko wyciągnął z tego wnioski i wygrał wszystkie pozostałe wyścigi, w jakich brał udział. Łącznie wywalczył tego dnia 18 punktów.

Długo kroku dotrzymywał mu również Bartosz Zmarzlik (łącznie 13 punktów), natomiast gorzej poszło Dudkowi. Wicemistrz świata do końca walczył o udział w półfinale, ale w 20. biegu – kończącym serię zasadniczą – przyjechał na ostatnim miejscu i odpadł z dalszej rywalizacji.

W półfinałach nie zabrakło emocji. W pierwszym, w bardzo mocnej obsadzie, najlepszy okazał się Woffinden, przed Lindgrenem, Amerykaninem Gregiem Hancockiem i aktualnym mistrzem świata Australijczykiem Jasonem Doylem.

Tai Woffinden (fot. Getty Images) Drugi półfinał był rywalizacją polsko-rosyjską. Obok Janowskiego i Zmarzlika jechali Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta. Biało-czerwoni znakomicie rozpoczęli, uzyskali wyraźną przewagę nad Rosjanami, ale na początku trzeciego okrążenia upadł Sajfutdinow. Sędzia wykluczył z powtórki Łagutę.

Powtórzony wyścig był popisem Janowskiego, a na drugiej pozycji długo znajdował się Sajfutdinow. Dopiero na ostatnim okrążeniu został wyprzedzony przy bandzie przez ambitnie walczącego Zmarzlika.

W finale Janowski znów szybko objął prowadzenie, którego nie oddał do końca. Woffinden spadł na czwarte miejsce, a sprawę drugiego i trzeciego rozstrzygnęli między sobą Lindgren oraz Zmarzlik.

– Zawody rozpoczęły się dla mnie źle, w pierwszym wyścigu nie punktowałem. Nie poddałem się jednak, pozostałem skoncentrowany i skupiony. Jestem niezmiernie szczęśliwy – powiedział tuż przed dekoracją Janowski, który w klasyfikacji generalnej GP awansował z siódmego na czwarte miejsce.

Sobotni triumfator ma 47 punktów i traci 18 do prowadzącego Woffindena. Dudek zajmuje siódme miejsce, a Zmarzlik – ósme (obaj po 36 punktów).

Uczestnicy cyklu GP po raz pierwszy rywalizowali w Hallstavik. Większość z nich zna jednak dobrze ten tor, ponieważ występuje tutaj czołowy zespół szwedzkiej ekstraklasy Rospiggarna.

Kolejna eliminacja mistrzostw świata – Grand Prix Wielkiej Brytanii – odbędzie się 21 lipca w Cardiff.

podobne informacje

Ekstraliga żużlowa: Tai Woffinden będzie jeździł w zespole Betard Sparta Wrocław

Tai Woffinden wygrał turniej "Asy dla Tomasza Golloba"

Niesamowity wyczyn Taia Woffindena. Został mistrzem świata ze złamaną kością

Ambitna pogoń Zmarzlika. Polak ze srebrnym medalem mistrzostw świata na żużlu