tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Formuła 1. Vijay Mallya: Force India na sprzedaż

Hinduski biznesmen Vijay Mallya, współwłaściciel zespołu Formuły 1 Force India, potwierdził, że z powodu poważnych problemów finansowych rozważana jest możliwość sprzedaży teamu. Kilku inwestorów już złożyło oferty.
(fot. Getty Images)

Rewolucja w Formule 1? Możliwa zmiana w punktacji wyścigów

Mallya, który obecnie jest właścicielem 42,5 procent udziałów zespołu, ma nadzieję, że do sprzedaży jednak nie dojdzie, gdyż główny sponsor – firma Best Water Technology Group (BWT) – zdecyduje się na poważne zaangażowanie, z czym wiąże się m.in. znaczne zasilenie finansowe i być może zmiana nazwy.

Pod uwagę brane jest także rozwiązanie znacznie szersze, nawet przejęcie stu procent udziałów. W tym biznesie trzeba myśleć i planować komercyjnie, a nie emocjonalnie – powiedział Mallya e trakcie weekendu Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Jak przyznał, otrzymał już interesujące oferty, ale na razie żadna z nich nie spełnia wszystkich warunków.

O problemach Force India zrobiło się głośno na początku czerwca, gdy pojawiły się informacje, że zespół jest na skraju wypłacalności i być może nie dotrwa do końca sezonu. Według nieoficjalnych informacji – Liberty Media, właściciel Formuły 1 – bierze już pod uwagę możliwość startów w drugiej połowie sezonu tylko dziewięciu ekip.

Biznesmen z Indii ma od wielu lat poważne problemy finansowe i prawne. W ubiegłym roku został aresztowany w Londynie na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez władze Indii, gdzie jest podejrzany o nielegalny zabór około 1,4 mld dolarów należących do linii lotniczych Kingfisher Airline, których był właścicielem. Po ogłoszeniu ich upadłości organy podatkowe wszczęły postępowania karno-skarbowe i Mallya - aby uniknąć ewentualnego procesu i skazania prawomocnym wyrokiem - w 2006 roku opuścił kraj i osiedlił się w Anglii.

Władze Indii wcześniej kilka razy wystawiały za nim listy gończe oraz występowały o ekstradycję, ale dotychczas do niej nie doszło. Po raz ostatni w grudniu 2017 roku sąd magistracki w Westminsterze wydał orzeczenie o całkowitym wstrzymaniu możliwości jego ekstradycji do Indii.

Kierowcami zespołu Force India w sezonie 2018 są Meksykanin Sergio Perez i Francuz Esteban Ocon. W klasyfikacji konstruktorów team zajmuje szóste miejsce, prowadzi Ferrari.

Cieślak: nie mamy żużlowego Lewandowskiego

podobne informacje

Ważny rok Roberta Kubicy. "Gdyby Williams był w środku stawki, być może cierpiałbym bardziej"

Kalendarz Formuły 1 na sezon 2019 potwierdzony. Kubica zacznie w Australii

Nowe wieści ws. Michaela Schumachera. "Oglądałem z nim GP Brazylii"

Formuła 1: najpierw Racing Point, później zmiana nazwy