tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ekstraklasa: bezdomna i wygnana. Wisła opuści Kraków?

Za dziesięć dni Wisła Kraków ma rozegrać pierwszy mecz nowego sezonu w Ekstraklasie. Z Arką Gdynia zmierzy się na własnym stadionie. Przynajmniej w teorii, bo nadal nie wiadomo gdzie Biała Gwiazda rozgrywać będzie mecze domowe. W sprawie stadionu im. Henryka Reymana wciąż nie ma porozumienia z miastem.
Kibice Wisły Kraków (fot. Getty Images)

Kapitan Wisły Kraków zalany łzami. Legendy pożegnały się z klubem

Problemy finansowe Wisły Kraków nie są niczym nowym i ciągną się za klubem od wielu lat. Niespokojne lato Biała Gwiazda przeżywała już dwa lata temu, gdy – właśnie z powodów finansowych – Towarzystwo Sportowe Wisła wykupiło klub z rąk Jakuba Meresińskiego.

Historia długu krakowskiego klubu rozpoczęła się jeszcze w czasach, gdy zarządzał nim Bogusław Cupiał. Kolejnym właścicielom nie tylko nie udało się spłacić ogromnej kwoty, ale wręcz pogłębili problem – w szczególności względem miasta.

W związku z wielomilionowym zadłużeniem Wisła musiała podpisać ugodę z miastem. Dług rozłożono na raty, lecz… umowa szybko została zerwana, gdy klub nie był w stanie poradzić sobie z terminową spłatą.

Biała Gwiazda została postawiona pod ścianą. Miasto zagroziło bowiem, że z powodu zadłużenia nie przedłuży umowy na wynajem stadionu. Mimo iż po sprzedaniu Carlitosa do Legii Warszawa, Wisła zdołała wpłacić przeszło milion złotych, miasto nie uległo. Na posiedzeniu Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa zadecydowano, że umowa o przedłużeniu wynajem stadionu przy ulicy Reymonta 22 nie zostanie podpisana.

PZPN oczekuje, że do 11 lipca klub przedstawi umowę na wynajem stadionu, na którym klub będzie rozgrywać mecze w najbliższym sezonie. Najprawdopodobniej warunek ten nie zostanie spełniony. Prezes Zarządu Wisły Kraków SA – Marzena Sarapata – w oficjalnie wydanym oświadczeniu zaznaczyła, że wciąż priorytetem jest rozgrywanie domowych spotkań na stadionie im. Henryka Reymana. Równocześnie są jednak prowadzone rozmowy z operatorami innych obiektów.

Wiele wskazuje na to, że Wisła może opuścić Kraków. Prawdopodobne, że – przynajmniej w najbliższym czasie – domowe mecze będzie rozgrywać na którymś z pobliskich obiektów, w Małopolsce lub na Śląsku.

Mundial 2018. Kto zastąpi Nawałkę? "Probierz tylko skacze przy linii"
Mundial 2018. Sebastian Mila: Nawałka zostawił po sobie "ciasne buty"
Mundial 2018. "Mundialowa Mila" z Krzysztofem Stanowskim
Mundial 2018. Trener jednak z Bałkanów? "Z Biliciem nie byłoby nudno"