tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Villeneuve o zespole Kubicy: Williams jest martwy

Były kanadyjski kierowca Formuły 1 Jacques Villeneuve, który w sezonie 1997 jako zawodnik teamu Williams zdobył tytuł mistrza świata, uważa, że obecnie "zespół jest martwy i w takim składzie nie ma dla niego przyszłości".
Siergiej Sirotkin (fot. Getty)

Kubica: wiedziałem, że to mój ostatni rajd. Ferrari by mi zabroniło

Villeneuve nie po raz pierwszy w tym sezonie bardzo krytycznie wypowiada się na temat ekipy z siedzibą w Grove w Anglii, w której kierowcą testowym i rezerwowym jest Robert Kubica. Zdaniem Kanadyjczyka, największym błędem właściciela ekipy Franka Williamsa było przekazanie kontroli nad zespołem córce Claire oraz wprowadzenie do składu dwóch płatnych kierowców.

– Claire nie radzi sobie zupełnie z problemami, obawiam się, że pod jej rządami Williams może w tym roku zakończyć karierę w F1. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby powierzenie kierowania teamem synowi Franka. Jonathan ma bowiem doświadczenie w sportach motorowych, jest praktykiem, a nie tylko teoretykiem – powiedział Villeneuve.

Lance Stroll (fot. Getty) Jako drugą przyczynę kryzysu w teamie Villeneuve wymienia zatrudnienie dwóch słabych kierowców, którzy nie są w stanie nawiązać walki z rywalami. Kanadyjczyk podkreśla, że Rosjanin Siergiej Sirotkin jest obecnie jedynym w stawce F1, który nie zdobył ani jednego punktu. Natomiast Kanadyjczyk Lance Stroll ma na koncie tylko 4 pkt wywalczone w Grand Prix Azerbejdżanu.

– Oni obaj niczego się od siebie nie nauczą, ich starty to strata czasu – dodał Kanadyjczyk.

Villeneuve uważa, że powodem perturbacji w teamie są także zmiany kadrowe w kierownictwie. W maju po roku pracy z zespołem rozstał się pochodzący z RPA były kierowca Ferrari Dirk de Beer, który zajmował się aerodynamiką i główny projektant Ed Wood, natomiast szef techniczny Paddy Lowe nie kryje, że nie może dojść do porozumienia z Claire Williams.

– Potrzebne są radykalne zmiany, bez nich los Williamsa jest przesądzony – obawia się Villeneuve.

podobne informacje

Ważny rok Roberta Kubicy. "Gdyby Williams byłby w środku stawki, być może cierpiałbym bardziej"

Formuła 1: Latifi rezerwowym w Williamsie

Znamy numer, z którym startować będzie Kubica

Dobre informacje dla Roberta Kubicy. PKN Orlen został oficjalnym partnerem zespołu Williams