tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Świata: duży sukces i małe wątpliwości. Będzie worek medali w Berlinie?

Sześć indywidualnych zwycięstw, kilka rekordów sezonu i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej – tak podsumować można występ reprezentacji Polski na Pucharze Świata w Londynie. Pierwsza edycja zawodów zakończyła się dla biało-czerwonych dużym sukcesem, ale postawiła też kilka znaków zapytania przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w Berlinie. Ich transmisje od 7 do 12 sierpnia w kanałach TVP.
Michał Haratyk (fot. Getty)

Świetne starty Polaków w PŚ. Londyn znów szczęśliwy

Inauguracyjna edycja zawodów przebiegła pomyślnie dla organizatorów. W kilku konkurencjach rywalizacja stała na wysokim poziomie, a brytyjska federacja postarała się o sprawne przeprowadzenie każdej z konkurencji. Na tym tle nie wyróżnili się Chińczycy, którzy do Londynu wysłali tylko kilku lekkoatletów, dobitnie pokazując, że nie zależy im na walce o wysokie miejsce.

– W tym roku mamy ten "prawdziwy" Puchar Interkontynentalny w Ostrawie, ale chyba ta formuła jest dużo fajniejsza dla kibiców. Łatwiej jest przecież wspierać kraj, niż kontynent. Są już chętni na kolejne edycje, więc myślę, że ta impreza nie zginie – przyznał wiceprezes PZLA Tomasz Majewski w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim.

PŚ w Londynie: najdalszy rzut Anity Włodarczyk w sezonie (78,74 m) Ambicję pokazali za to reprezentanci Polski, którzy sześciokrotnie zdobywali komplet punktów. Indywidualne zwycięstwa stały się udziałem młociarzy – Anity Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego, a także Sofii Ennaoui, Marcina Lewandowskiego (oboje 1500 metrów), Michała Haratyka (pchnięcie kulą) i – co było największą niespodzianką – Karola Hoffmanna w trójskoku. W sumie polscy lekkoatleci zgromadzili na swoim koncie 162 punkty i zostali jedyną obok Niemiec reprezentacją, która zapunktowała w każdej konkurencji.

– Jesteśmy bardzo dumni, pokazaliśmy klasę. Pięknie rywalizowaliśmy tutaj z innymi potęgami. To pokazuje, że nasza lekkoatletyka jest we wspaniałym miejscu – przyznał Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Najlepszy wynik w sezonie na świecie w wykonaniu Włodarczyk (78,74) czy imponujące rezultaty kulomiotów – Haratyka (21,95) oraz Pauliny Guby (19,29) mogły przysłonić słabszą dyspozycję tych, którzy za miesiąc mają walczyć o medale mistrzostw Europy w Berlinie. W skoku o tyczce Piotr Lisek zaliczył tylko 5,50 m i był piąty, a lokatę niżej w skoku wzwyż uplasował się Sylwester Bednarek (2,18). Słabo spisał się też zmagający się z przeziębieniem Piotr Małachowski, który w rzucie dyskiem nie zdołał przekroczyć bariery 63 metrów. Zmartwić mogła dyspozycja Marceliny Witek. Oszczepniczka oddała tylko jedną mierzoną próbę i zajęła siódme miejsce (50,07), choć w tym roku legitymuje się drugim wynikiem w Europie (66,53). 23-latka w ostatnich tygodniach leczyła kontuzję barku i wydaje się być daleka od optymalnej formy.

PŚ w Londynie. Ewa Swoboda płacze. "Mam dość..." Największą "przegraną" została jednak Ewa Swoboda. Sprinterka indywidualnie była piąta, a sztafetę przyprowadziła na siódmym miejscu. Zwłaszcza start na "setkę" nie poszedł po myśli halowej wicemistrzyni Europy z Belgradu. Swoboda pobiegła tylko 0,04 s słabiej od rekordu sezonu, ale nie ukrywała swojego rozczarowania.

– Po prostu, nie mam już siły, chyba. Mam dosyć. Myślałam, że pobiegnę szybciej... – przyznała w wywiadzie dla TVP Sport.

Londyński Puchar Świata zakończył się dla biało-czerwonych sporym sukcesem, ale nie należy zapominać, że wiele gwiazd odpuściło sobie start w Wielkiej Brytanii. Polacy dalecy byli natomiast od życiowej formy, co w zasadzie należy uznać za pozytyw. Optymalna dyspozycja ma bowiem przyjść za trzy tygodnie, podczas rywalizacji o medale czempionatu Starego Kontynentu.

Paulina Guba: muszę się oswoić z wynikami powyżej 19 metrów
Piotr Lisek: nie tak miało być, mogę tylko przeprosić
Lekkoatletyczny PŚ. Tomasz Majewski: Londyn znowu szczęśliwy dla Polaków
Marcin Lewandowski: w tym sezonie mogę ustanowić rekord Polski
Wojciech Nowicki: to dobry sprawdzian przed mistrzostwami w Berlinie
PŚ w Londynie. Michał Haratyk wygrał pchnięcie kulą
Lekkoatletyczny PŚ: Nowicki wygrał w Londynie
Lekkoatletyczny PŚ. Tomasz Jaszczuk: w Berlinie chcę być w ścisłym finale
PŚ w Londynie. Sofia Ennaoui wygrała bieg na 1500 m
PŚ w Londynie: Adam Kszczot drugi na mecie
Lekkoatletyczny PŚ: drugie miejsce sztafety 4x400 m

podobne informacje

Kto najlepszą drużyną globu? Lekkoatleci powalczą w Pucharze Świata. Transmisja w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej

Athletics World Cup w TVP Sport i SPORT.TVP.PL