tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Doping", wirus i uraz. Problemy mistrzów olimpijskich

Kibice zgromadzeni w okolicach skoczni w Wiśle-Malince nie obejrzą podczas weekendowych zawodów wszystkich liderów reprezentacji Norwegii. Daniel Andre Tande, Andreas Stjernen i Kenneth Gangnes odpuszczają występy w Polsce, by wrócić do pełni sił i w spokoju przygotować się do zimowego sezonu. Transmisje z konkursów do obejrzenia w TVP 1, w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.
Niezadowolony Daniel Andre Tande (fot. Getty Images)

Znamy decyzję FIS. Liberec oficjalnie zastąpiony w kalendarzu PŚ

Nie takiej inauguracji letniego sezonu w skokach narciarskich oczekiwali fani z Norwegii. Przez problemy zdrowotne w Wiśle zabraknie trzech utytułowanych zawodników z tego kraju.

Podczas jednego z ćwiczeń na sali gimnastycznej źle stanąłem. Poczułem ogromny ból. Myślałem, że to złamanie. Gdyby tak się stało straciłbym wiele tygodni. Na szczęście to nic poważnego. W obecnej sytuacji powinienem być gotowy, by w sierpniu realizować plan treningowy w pełnym zakresie – przekazał Stjernen w rozmowie z dziennikarzami serwisu nettavisen.no.

Po zakończeniu olimpijskiego sezonu Stjernen długo zastanawiał się nad kontynuowaniem kariery. Informował, że ma coraz mniej czasu dla rodziny. Ostatecznie nie odpuścił i wykorzystał pomoc oferowaną przez norweską federację. Przedstawiciele zaplanowali indywidualny tok przygotowań do zimowych zmagań.

Andreas Stjernen (fot. Getty Images) Wygrał z chorobą

Z problemami zdrowotnymi zmagał się również Daniel Andre Tande. Mistrz świata w lotach narciarskich cierpiał na zespół Stevensa-Johnsona, który jest chorobą immunologiczno-dermatologiczną, pojawiającą się w wyniki zażywania leków. Prowadzi do ostrych zmian w błonach śluzowych, a także na skórze.

Zaczęło się na początku maja od zwykłego zakażenia dróg oddechowych. Po zażyciu antybiotyku poczułem się jeszcze gorzej. Pewnego dnia po obudzeniu spojrzałem w lustro i wpadłem w panikę. Usta i okolice były jedną wielką raną. Miałem trudności z oddychaniem. Myślałem, że umieram. Na szczęście znalazłem się w szpitalu, w których zadali o mnie profesjonaliści – relacjonował w rozmowie z przedstawicielami agencji NTB.

Po powrocie do zdrowia Tande musiał odpierać zarzuty o zażywaniu dopingu. Kibice byli przekonani, że problemy u Norwega pojawiły się właśnie przez stosowanie niedozwolonych środków. – Haha! To nieprawda. Nigdy nie stosowałem leków na astmę i inne przypadłości. Organizm silnie zareagował na lek, który nie ma żadnych właściwości dopingowych – podsumował 24-latek, cytowany przez dziennikarzy serwisu klassekampen.no.

W przeszłości zmagał się jeszcze z kilkoma "pechowymi" sytuacjami. Przez złe zapięcie wiązania podczas konkursu w Bischofshofen stracił szansę na triumf w 65. Turnieju Czterech Skoczni. – Winę biorę na siebie. Zawiodłem – mówił. Problemy nie opuszczały go także podczas igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Tam zmagał się ze stanem zapalnym jamy ustnej i bólem zęba. Ostatecznie dolegliwości ustały, a Tande cieszył się z sukcesu w drużynie.

Skoczek z herbatników

Na obiekcie im. Adama Małysza zabraknie jeszcze jednego zawodnika. Chodzi o Kennetha Gangnesa. Skoczek wraca do pełni sił po uszkodzeniu więzadeł krzyżowych w kolanie.

Najwyraźniej jestem stworzony z herbatników. Być może kontuzje, to kwestie genetyczne. Chcę wrócić do rywalizacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, możliwe, że będę mógł się przydać skokom w nieco innej roli – oznajmił portalowi vg.no.

W kadrze prowadzonej przez Aleksandra Stoeckla pojawią się najprawdopodobniej Johann Andre Forfang, Robert Johansson czy Marius Lindvik.

Zawody w Wiśle-Malince potrwają od 20 do 22 lipca. Transmisje z konkursów do obejrzenia w TVP 1, w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.

FIS chce chronić skoczków przed anoreksją. Polacy... skrócą narty
Kot: mąż, ojciec i mistrz olimpijski? Dobry scenariusz
Wszystko dla kibiców. Skoczkowie poprowadzili trening
Małysz o zmianie przepisów: to nie będzie duży problem

podobne informacje

Andreas Stjernen mistrzem Norwegii. Robert Johansson na podium, mimo upadku

Skoki, piłka nożna i więcej. Niedziela z TVP Sport. Sprawdź plan!

Rosja pręży się do skoków. Niezwykła nastolatka

FIS wprowadza nowinkę we wiązaniach. Polacy odpowiadają... rękawiczkami