tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Geraint Thomas nowym liderem Tour de France. Koszmar Rafała Majki

Walijczyk Geraint Thomas z Team Sky po znakomitym ataku na finałowym podjeździe wygrał jedenasty etap Tour de France i został nowym liderem wyścigu. Z marzeniami o wysokim miejscu w klasyfikacji generalnej pożegnał się niestety Rafał Majka, który poniósł w środę bardzo duże straty.
Geraint Thomas (fot. Getty Images)

Kolarze mieli do przejechania 108,5 km z Albertville do La Rosiere. Po drodze pokonać musieli cztery górskie premie.

Po niezbyt udanym występie na wtorkowym etapie, środa miała być dniem prawdy dla Rafała Majki. I była. Polak, który we Francji ściga się jako lider ekipy Bora-Hansgrohe, znalazł się w poważnych tarapatach już na 50 kilometrów przed metą. Podczas wspinaczki na Col du Pre został za grupą faworytów wyścigu razem z Rigoberto Uranem i Bauke Mollemą.

Rafał Majka (fot. PAP) Z przodu na efetowną szarżę zdecydował się Alejandro Valverde wspomagany przez Marca Solera. Pościg prowadził Team Sky z Chrisem Froomem i Michałem Kwiatkowskim.

Na długich zjazdach grupy połączyły się. Prawdziwa selekcja w gronie liderów zaczęła się jednak na końcowym podjeździe. Zaatakował Tom Dumoulin. Mocne tempo, przez które kontakt z czołówką tracili kolejni kolarze, podyktował Kwiatkowski.

Na pięć kilometrów przed metą do przodu wyskoczył Gerraint Thomas. Próbowali gonić Romain Bardet i Nairo Quintana, których pilnował Froome.

Ostatecznie Thomas zameldował się na mecie z przewagą dwudziestu sekund nad drugim Dumolinem i trzecim Froomem. Prawie minutę do zwycięzcy stracili Quintana i Vincenzo Nibali.

Jadący własnym tempem Rafał Majka poniósł ogromne straty, które ostatecznie wyeliminowały go z grona kandydatów do wysokich miejsc w klasyfikacji generalnej. W tej prowadzenie objął Thomas, który o minutę i 25 sekund wyprzedza Froome'a.

– To był zły dzień. Nie wiem jeszcze dokładnie co nie zagrało, ale nie byłem dzisiaj sobą. Straciłem czas, który już raczej nie pozwoli na walkę o TOP5 generalki. Nie załamuję rąk, ale chcę wyciągnąć wnioski i iść dalej – ocenił Polak na swoim profilu facebookowym.

W czwartek kolarze czeka rywalizacja na kolejnym górskim etapie ze słynnym podjazdem L'Alpe d'Huez.

podobne informacje

Wicemistrz świata w kolarstwie, Romain Bardet znów stawia na Tour de France

Trasa Tour de France idealna dla Majki? Góry i liczne podjazdy

Tour de France: skradziono trofeum wywalczone przez Gerainta Thomasa

Geraint Thomas i Chris Froome nie pojadą na mistrzostwa świata