tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Usyk czy Gasijew? "To będzie boks z innej galaktyki"

Media na całym świecie nie mają złudzeń – to może być walka, która zostanie w pamięci kibiców na lata. W sobotę w Moskwie w finale turnieju World Boxing Super Series zmierzą się Oleksandr Usyk i pupil miejscowych kibiców, Murat Gasijew. – Ich bokserska wiedza odbiega od planety Ziemi – powiedział Andrzej Gmitruk, trener m.in. Macieja Sulęckiego i Artura Szpilki.
Oleksandr Usyk i Murat Gasijew (fot. twitter.com/WBSuperSeries)

LODY, BYDŁO, TANIEC I POEZJA. DROGA USYKA NA SZCZYT

Usyk w drodze do finału pokonał Marco Hucka oraz Mairisa Briedisa, z kolei Gasijew Krzysztofa Włodarczyka i Yuniera Dorticosa. Stawką sobotniego pojedynku będą zatem cztery mistrzowskie pasy w wadze junior ciężkiej – WBC i WBO należące do Ukraińca oraz IBF i WBA, które wniesie do ringu Rosjanin.

Są najlepsi w tej kategorii. Ich wiedzą można by obdzielić Marsa, Księżyc i jeszcze kilka innych planet – boks z innej galaktyki. W poprzednich starciach pokazali determinację i wielkie umiejętności, to są pięściarze wybitni, finał będzie fantastycznym widowiskiemnie ma złudzeń Gmitruk, który podzielił się wrażeniami przed finałem na swoim kanale na YouTube.

Trener Sulęckiego, Szpilki, ale także Izu Ugonoha czy Patryka Szymańskiego choć nie wskazuje faworyta batalii w Moskwie, to o każdym z nich wypowiada się w samych superlatywach.

Usyk jest ruchliwy, boksujący z odwrotnej pozycji, wspaniała prawa ręka i praca nóg, umiejętność zmiany dystansu oraz różnicowania siły ciosu, refleks, instynkt, emancypacja – przyznał. – Z kolei Gasijew jest zimny, chłodny, ale trafiający w momentach, w których rywal się nie spodziewa. Dynamit w obu rękach i ta cierpliwość na zasadzie – przyjdź do mnie, a ja i tak cię wykończę. Na jego twarzy nie widać żadnych emocji – dodał.

Zwycięzca walki zostanie dopiero trzecim niekwestionowanym mistrzem świata w wadze junior ciężkiej. Wcześniej sztuki tej dokonali Evander Holyfield oraz O'Neil Bell. – Tym pojedynkiem żyją kibice na całym świecie. Razem z Oleksandrem zapiszemy piękną kartę w historii boksu – zaznaczył Gasijew. – To nie ma znaczenia w jakim mieście walczę, ani z jakiego kraju pochodzi mój przeciwnik. W ogóle nie martwię się tym, że walka odbędzie się w Moskwie – dodał Usyk.

Na łamach "Biblii boksu", czyli magazynu "The Ring", typami na finał podzieliło się 22 ekspertów – to dziennikarze, byli i obecni pięściarze oraz promotorzy. Czternastu z nich postawiło na Usyka, sześciu na Gasijewa, dwóch nie potrafiło wskazać zwycięzcy. Co ciekawe Huck, który sparował z Rosjaninem, a w półfinale przegrał z Ukraińcem, widzi dwa rozwiązania sobotniej walki.

Jeśli nokaut w początkowych rundach to Gasijew, jeśli pełen dystans to wygrana Usyka. Znam obu doskonale, ich umiejętności są niebotyczne, dla kibiców to będzie piękna walka do oglądania – zakończył Niemiec.

Kto wygra finał World Boxing Super Series?
Kto wygra finał World Boxing Super Series?
  • 62.9%Oleksandr Usyk
  • 37.1%Murat Gasijew
Narodowa Gala Boksu. "Tak Noras, tak!". Sulęcki jak w transie
Jackiewicz do kibiców. "I'm the champion!" i "100 lat dla córki!"
Mocny cios Szpilki. Guinn na deskach
Zwycięstwo Włodarczyka z Durodolą. Zobacz skrót!

podobne informacje

Usyk puszcza oko wadze ciężkiej. "Spróbuję, ale..."

Usyk jak Holyfield? "Może zagrozić Joshule"

Echa Moskwy. Polak blisko walki o pas mistrza świata

"Największa kasa jest w ciężkiej". Co dalej z Usykiem?