tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Absolutny mistrz! Popis Usyka. Gasijew bezradny

Oleksandr Usyk pokonał w finale turnieju World Boxing Super Series na punkty Murata Gasijewa, zostając trzecim w historii niekwestionowanym mistrzem świata wagi junior ciężkiej. Wcześniej sztuki tej dokonali jedynie Evander Holyfield oraz O'Neil Bell.
Oleksandr Usyk (fot. Getty Images)

Stawką sobotniego pojedynku były cztery mistrzowskie pasy – WBC i WBO należące do Ukraińca oraz IBF i WBA, które wniósł do ringu Rosjanin.

Usyk w drodze do sobotniego finału World Boxing Super Series pokonał Marco Hucka oraz Mairisa Briedisa, z kolei Gasijew Krzysztofa Włodarczyka i Yuniera Dorticosa.

Murat Gasijew (fot. Getty Images) – Są najlepsi w swojej kategorii. Ich wiedzą można by obdzielić Marsa, Księżyc i jeszcze kilka innych planet – boks z innej galaktyki. W poprzednich starciach pokazali determinację i wielkie umiejętności, to są pięściarze wybitni, finał będzie fantastycznym widowiskiem – przewidywał Andrzej Gmitruk.

Były trener, m.in. Tomasza Adamka nie pomylił się. Obaj pięściarze od pierwszych rund prezentowali na ringu w Moskwie szybki, ładny dla oka boks.

Zdecydowanie bardziej spięty w początkowych fragmentach był Gasijew, choć to właśnie on trafił dwukrotnie rywala w drugiej rundzie. W dwóch kolejnych Rosjanin zrobił na rywalu wrażenie uderzeniami w tułów, ale ciągle to Ukrainiec wyprowadzał zdecydowanie więcej ciosów.

Oleksandr Usyk (fot. Getty Images) Do półmetka walka była bardzo wyrównana. Na kartach sędziów prowadził jednak Ukrainiec.

Siódmą rundę zdecydowanie jednak wygrał Usyk. W ósmej także był wyraźnie lepszy. Często zmieniał kierunek, znakomicie poruszał się w ringu. Starał się wyprowadzać ciosy seriami, choć wiele z nich lądowało na rękawicach Gasijewa.

W ostatnich odsłonach pojedynku Gasijewowi pozostało szukać nokautującego ciosu, ale tego wieczoru nie był w stanie zrobić krzywdy imponująco szybkiemu i czujnemu Usykowi.

Ukrainiec wygrał jednogłośnie na punkty, pokazując dobry boks i w pełni zasłużenie sięgnął po tytuł niekwestionowanego mistrza świata wagi junior ciężkiej.