tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Największa kasa jest w ciężkiej". Co dalej z Usykiem?

Oleksandr Usyk nie dał żadnych szans Muratowi Gassijewowi i w znakomitym stylu wygrał turniej World Boxing Super Series. Ukrainiec od soboty jest zatem posiadaczem wszystkich mistrzowskich pasów w kategorii junior ciężkiej. Teraz waga ciężka?
Oleksandr Usyk (fot. PAP/ITAR-TASS)

Henry selekcjonerem? Zaskakujące miejsce na start

Jeden z sędziów punktował 120-108, dwóch pozostałych 119-109. Deklasacja, a przecież zdaniem większości ekspertów w Moskwie kibice mieli być świadkami wyrównanej walki. Nawet bukmacherzy niemal identycznie wyceniali szansę obu pięściarzy na zwycięstwo. Ring jednak wszystko zweryfikował – Usyk nie dał Gassijewowi żadnych szans i potwierdził, że w wadze junior ciężkiej nie ma lepszego od niego.

Stawiałem na Murata i naprawdę jestem zaskoczony tym, jak zdominował go Usyk. Oczywiście nie było tak, że kompletnie skreślałem Ukraińca, ale patrząc na poprzednie jego walki i fakt, że sporo w nich przyjął, to typowałem, że po jednym z ciosów Rosjanina się po prostu nie podniesie. Usyk zaprezentował się jednak z innej strony, po mistrzowsku wykonał nakreślony plan i za to wielkie brawa. On zabrał Murata do szkoły – przyznał Artur Szpilka w rozmowie ze SPORT.TVP.PL.

Były pretendent do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej nadal nie jest przekonany do Usyka, mimo prestiżowego zwycięstwa. – Nie podoba mi się jego styl boksowania, to takie drapanie, kilka ciosów i przerwa. To odbiera rywalowi ochotę do walki, trudno znaleźć na to odpowiedź, ale nie przemawia to do mnie.

Co dalej? Usyk pokonał wszystkich mistrzów w junior ciężkiej i trudno znaleźć teraz dla niego kolejne wyzwanie w tej kategorii. Jedno rozwiązanie nasuwa się zatem same – "zamach" na królewską wagę ciężką. Zresztą sam tego nie wyklucza. Po wygranej z Gassijewem wyraził chęć walki z Tonym Bellew, który swego czasu był mistrzem świata w junior ciężkiej, ale dwa ostatnie pojedynki stoczył w ciężkiej.

Słyszałem, że Bellew chciał walczyć z wygranym turnieju. On już boksował w ciężkiej. Może teraz mnie słyszy: drogi przyjacielu, jestem gotowy. Jeśli on nie chce zbijać wagi, to ja pójdę w górę. Najwyżej będę jadł więcej spaghetti i przytyję – powiedział Usyk.

Czy po ewentualnej przeprowadzce do nowej kategorii Usyk radziłby sobie równie dobrze jak w obecnej? – Trudno powiedzieć, boks cały czas nas zaskakuje. W ciężkiej rywale biją jednak znacznie mocniej. Z takim turbo koniem jak na przykład Anthony Joshua nie miałby szans, ale chętnie zobaczyłbym go w ringu z kimś, kto waży 110 kilogramów, kto wywiera presję i cały czas jest blisko rywala – podsumował Szpilka.

Wątpliwości ma także Andrzej Gmitruk, który obecnie jest m.in. trenerem Szpilki, Macieja Sulęckiego oraz Izu Ugonoha.

Usyk pięknie oszukał w finale Gassijewa, ale dobrze wiemy, że w ciężkiej wielkie znaczenia mają warunki fizyczne, a tych trochę mu brakuje. Z drugiej strony byli przecież w przeszłości mali ciężcy, którzy sięgali po pasy, dlatego nie można go skreślać. Jest szybki, ruchliwy, dynamiczny – mógłby kilku pięściarzom napsuć krwi. W junior ciężkiej osiągnął wszystko, co mógł, a że jest ambitnym sportowcem, to niewykluczone, że pójdzie w górę. W junior ciężkiej jest bezpieczny, ale to to zapewne nie interesuje. Turniej dał mu dużo pieniędzy i zainteresowania, ale to jednak waga ciężka jest solą boksu i to w niej jest największa kasa – zakończył Gmitruk.

Czy Oleksandr Usyk powinien przejść do wagi ciężkiej?
Czy Oleksandr Usyk powinien przejść do wagi ciężkiej?
  • 76.0%Tak
  • 24.0%Nie
Narodowa Gala Boksu. "Tak Noras, tak!". Sulęcki jak w transie
Mocny cios Szpilki. Guinn na deskach
Jackiewicz do kibiców. "I'm the champion!" i "100 lat dla córki!"
Zwycięstwo Włodarczyka z Durodolą. Zobacz skrót!

podobne informacje

Usyk puszcza oko wadze ciężkiej. "Spróbuję, ale..."

Usyk jak Holyfield? "Może zagrozić Joshule"

Echa Moskwy. Polak blisko walki o pas mistrza świata

Usyk czy Gasijew? "To będzie boks z innej galaktyki"