tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Historyczny wyczyn! Polak zjechał z K2

22 lipca 2018 roku przejdzie do historii światowego himalaizmu i narciarstwa. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek zjechał na nartach ze szczytu K2 – drugiej co do wielkości góry na ziemi (8611 m n.p.m.)! To wielki sukces Polaka, który po nieudanej wyprawie rok temu, wreszcie spełnił swoje największe marzenie.
Andrzej Bargiel (fot. materiały prasowe)

Finał tegorocznej wyprawy Andrzeja Bargiela na K2 zakończył się wielkim sukcesem. Przebywający od kilku tygodni w Karakorum Polak w czwartek 19 lipca późnym popołudniem wyruszył w górę do obozu drugiego z nadzieją na przeprowadzenie ataku szczytowego w sobotę 21 lipca. Następnego dnia rano cała ekipa przemieściła się do obozu trzeciego położonego na wysokości 7000 m. W niedzielę 22 lipca rozpoczął się faktyczny atak szczytowy na K2.

Gdy stanął już na wierzchołku góry, po prostu przypiął narty i rozpoczął swój zjazd. Trasa przebiegała w całości po śniegu. Ze szczytu prowadziła ramieniem do drogi Cessena, skąd nasz skialpinista wykonał przejazd pod wielkimi serakami – przez piekielnie trudny Trawers Messnera, po czym dotarł do grani na drodze Kukuczka–Piotrowski. Następnie czekały go pola śnieżne pełne szczelin. Pokonał jednak wszystkie te trudności i spełnił swoje wielkie marzenie, dokonując niewiarygodnego wyczynu!

Zjazd z K2 od lat był celem i marzeniem kilku narciarzy wysokogórskich. Swoim osiągnięciem Bargiel pisze więc ważny rozdział zarówno w historii himalaizmu, jak i narciarstwa. Bargiel został również 13. polskim zdobywcą drugiego pod względem wysokości szczytu świata. Dokonał tego podczas swojej drugiej wyprawy na K2. W ubiegłym roku, ze względu na wysokie temperatury i niebezpieczne warunki, wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. W tym roku Andrzeja ponownie wspierali jego brat Bartłomiej, Janusz Gołąb, Piotr Pawlus oraz Marek Ogień.

podobne informacje

Alpiniści z Czech, Japonii i Francji laureatami Złotych Czekanów

Andrzej Bargiel atakuje K2, aby zjechać na nartach

Wyprawa na K2: Kaczkan i Urubko nocują w obozie drugim

Wyprawa na K2: wciąż bez szans na powrót do bazy