25 Afonso
  Ireneusz Mamrot
  Jose Gomes

El. LE: burza nie powstrzymała Jagiellonii. Rio Ave pokonane w meczu na wodzie

Jagiellonia Białystok z powodzeniem poradziła sobie z Rio Ave 1:0 (1:0) w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Decydującego o zwycięstwie gola zdobył Mateusz Machaj.
Radość piłkarzy Jagiellonii Białystok po golu w meczu z Rio Ave (fot. PAP/Artur Reszko)

El. LM: zatrważająca niemoc Legii. Spartak bliżej awansu

WARTO WIEDZIEĆ:

Jagiellonia Białystok po raz piąty występuje w Lidze Europejskiej. Do tej pory najlepszym rezultatem Jagi był występ w 3. rundzie kwalifikacyjnej w sezonie 2010/11 (bezpośredni awans po zdobyciu Pucharu Polski). Wówczas zespół prowadzony przez Michała Probierza odpadł po dwumeczu z Arisem Saloniki.

BOHATER MECZU: Marian Kelemen

Słowacki bramkarz przez cały mecz był pewnym punktem swojej drużyny. Jego kapitalne interwencje w pierwszej i drugiej połowie meczu uratowały zwycięstwo Jagiellonii.

ANTYBOHATER MECZU: murawa na stadionie w Białymstoku

Mecz w Białymstoku spokojnie można nazwać "meczem na wodzie". Co prawda warunki nie były aż tak ekstremalne, jak w przypadku spotkania reprezentacji Polski z RFN na mundialu w 1974, ale ulewny deszcz znacząco utrudniał piłkarzom grę, szczególnie w pierwszej połowie. Wydaje się, że gdyby nie nasiąknięta murawa – obrońca Rio Ave nie popełniłby tak fatalnego błędu, po którym padł pierwszy gol dla Jagiellonii. Ponadto kilkukrotnie dobrze zapowiadające się akcje kończyły się po tym, jak piłka grzęzła w kałużach wody, co wpływało negatywnie na atrakcyjność widowiska.

JAK PADŁA BRAMKA?

1:0 (9') – Szybka kontra Jagiellonii i kapitalne długie podanie od Przemysława Frankowskiego doszło do Mateusza Machaja po fatalnym kiksie obrońcy Rio Ave. Machaj sam na sam z bramkarzem gości spokojnie dopełnił formalności.

JAK PAŚĆ MOGŁY?

7' – Arvydas Novikovas idealnie zagrywał do Cilliana Sheridana z prawej strony boiska, ale piłkę po strzale głową Irlandczyka wybili obrońcy Rio Ave
19' – Taras Romanczuk stracił piłkę przed własnym polem karnym, którą przejął Gelson Dala i idealnie podał na czystą pozycję do Bruno Moreiry. Portugalczyk jednak przegrał pojedynek z Marianem Kelemenem
38' – Dużo szczęścia mieli piłkarze Jagiellonii. Po akcji gości piłka odbiła się od Nemanji Mitrovicia i trafiła w słupek
62' – Znów świetne dośrodkowanie Novikovasa, które tym razem było skierowane do Bartosza Kwietnia w polu karnym Rio Ave, ale pomocnik Jagiellonii nie trafił w bramkę z kilku metrów
68' – Zaskakująca próba przelobowania Kelemena z połowy boiska, ale piłka przeleciała tuż nad poprzeczką bramki Jagi
73' – Kapitalna interwencja Kelemena po strzale Wandersona Galeno z narożnika pola karnego. Tylko rzut rożny dla Rio Ave

Czy Jagiellonia awansuje do kolejnej rundy eliminacji Ligi Europejskiej?