tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Siatkarze jak pięściarze. Przed MŚ w Zakopanem

Polscy siatkarze w 15-osobowym składzie rozpoczną w niedzielę w Zakopanem zgrupowanie, którym zainaugurują bezpośrednie przygotowania do wrześniowych mistrzostw świata. Biało-czerwoni będą bronić tytułu.
Reprezentanci Polski (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Impreza, którą współorganizują Włochy i Bułgaria, będzie też pierwszym poważnym sprawdzianem dla trenera Polaków Vitala Heynena. W Lidze Narodów stawiał przede wszystkim na częste rotowanie składem i ogrywanie młodych zawodników.

Szybko, bo dzień po zakończeniu udziału w turnieju finałowym tych rozgrywek, Belg podał listę 15 zawodników powołanych na zgrupowanie pod Tatrami. Uznał on, że to już pora na budowanie ducha drużyny, którą zamierza zabrać na mundial. W tym gronie jest kilku doświadczonych siatkarzy, a którzy przez większość LN odpoczywali – kapitan Michał Kubiak, Dawid Konarski i Piotr Nowakowski.

Wraca też Damian Wojtaszek, któremu w połowie maja zaraz na początku pierwszego zgrupowania w Spale odnowiła się kontuzja kolana i nie wystąpił w żadnym meczu LN. Jest też grupa młodych zawodników, którzy błysnęli w tych rozgrywkach, jak np. Artur Szalpuk i zaliczający debiutancki sezon w reprezentacji Bartosz Kwolek.

Jakub Kochanowski (P), w tle Michał Kubiak (fot. PAP/Grzegorz Michałowski) Ryzyko na środku

Na mundial szkoleniowiec weźmie 14 zawodników. Jako opcję awaryjną na wypadek kontuzji powołał też na zgrupowanie w stolicy Tatr Tomasza Fornala, którego aktywność jak na razie ograniczyła się do majowych treningów z kadrą w Spale. 20-letni przyjmujący nie wystąpił w ani jednym spotkaniu LN oraz w żadnym sparingu.

Rolę, jaką szkoleniowiec mi powierzy na najbliższych treningach, będę wykonywać z pełnym zaangażowaniem. (...) Pokażę swoje umiejętności i zrobię wszystko, by jak najlepiej nie tylko pomóc drużynie, ale również się zaprezentować przed całym sztabem trenerskim. Wiadomo, że szansa jest minimalna i prawie niemożliwe, bym znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata, ale zawsze o swoje trzeba walczyć i wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję – podkreślił Fornal.

W Zakopanem trenować będzie tylko trzech środkowych, w tym Mateusz Bieniek, który na początku lipca miał kłopoty z kolanem. Wiele osób postrzega to jako ryzykowną strategię.

Gdybym wziął dwóch atakujących i jeden z nich doznałby urazu, to też byłby kłopot i ryzyko z mojej strony. (...) Myślę, że w ataku mamy dużą jakość, więc chciałem też postawić na to kosztem jednego środkowego i ryzyka, że coś się stanie. Jestem świadom tego, ale wierzę, że nawet jeśli jeden środkowy wypadnie, to utrzymamy siłę rażenia naszymi atakującymi – argumentował Heynen.

Vital Heynen (fot. PAP/Jacek Bednarczyk) Towarzyski objazd

Zgrupowanie w Zakopanem potrwa do 8 sierpnia. Następnie biało-czerwoni przeniosą się na kilka dni do Spały, a potem czeka ich seria meczów towarzyskich. W Ostrowcu Świętokrzyskim 18 sierpnia zmierzą się z Kamerunem, w dniach 24-26 sierpnia wezmą udział w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie, a 4 i 5 września zagrają z Belgią w Szczecinie.

Zgodnie z przepisami światowej federacji (FIVB) belgijski szkoleniowiec wskazał 19 lipca szeroki 22-osobowy skład na mundial. W przypadku kontuzji któregoś z zawodników z wybranej wcześniej "15" będzie mógł on dokonać zmiany w tym obrębie.

Czempionat globu potrwa od 9 do 30 września. Polacy trafili do grupy D, w której zmierzą się z Kubą, Portoryko, Finlandią, Iranem i Bułgarią. Do Warny lecą 10 września. Pierwsze spotkanie rozegrają dwa dni później.

Kadra polskich siatkarzy na zgrupowanie w Zakopanem:

rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga
atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz
środkowi: Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek
przyjmujący: Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal
libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

Plan przygotowań do mistrzostw świata:
29 lipca - 8 sierpnia: zgrupowanie w Zakopanem
9-16 sierpnia: zgrupowanie w Spale
18 sierpnia: sparing z Kamerunem w Ostrowcu Świętokrzyskim
24-26 sierpnia: Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie
4-5 września: mecze sparingowe z Belgią w Szczecinie

Heynen: Polska może być silna w 2020 roku

podobne informacje

Siatkarze otrzymają premię. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Losowanie mistrzostw Europy siatkarzy: Polacy mogą trafić na wymagających rywali

Piotr Nowakowski choruje na celiaklię. "Czas na dietę"

Deklaracja Piotra Nowakowskiego. "Umówiłem się z Heynenem"