tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Tyson: nie wolno nam nigdy zapomnieć o Powstaniu Warszawskim

– Nie wolno nam nigdy zapomnieć o Powstaniu Warszawskim; ci dzielni polscy bohaterowie są dla mnie prawdziwymi mistrzami – powiedział były mistrz świata w boksie Tyson z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu powstania w stolicy 1 sierpnia 1944 roku.
Mike Tyson (fot. Getty Images)

74 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., w obliczu zła, miał miejsce jeden z najodważniejszych czynów w dziejach ludzkości. Polska armia podziemna, która składała się zarówno z mężczyzn i kobiet, jak również i dzieci, powstała aby walczyć z okupującym Polskę brutalnym reżimem nazistowskich Niemiec – przyznał Tyson. Bokser przypomniał, że Niemcy zabili 6 mln mieszkańców Polski – 3 mln polskich Żydów i 3 mln etnicznych Polaków.

Jestem znany na całym świecie, byłem niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej. Lecz dla mnie prawdziwymi mistrzami są ci dzielni polscy bohaterowie. Walczyli za wolność przeciwko prześladowczym i brutalnym siłom zła. Niestety, po utrzymywaniu się powstania przez niewiarygodne 63 dni, Niemcy nazistowskie zrównały stolicę Polski, Warszawę, z powierzchnią ziemi, zabijając ponad 150 tys. niewinnych osób – powiedział Tyson. Na koniec dodał, że nigdy nie zapomni "tych bohaterów oraz ich poświęcenia dla całego świata". – Nie wolno nam nigdy zapomnieć – zaapelował bokser.

52-letni Mike Tyson, znany też jako Iron Mike (Żelazny Mike), jest ikoną boksu, najmłodszym czempionem wagi ciężkiej – zdobył pas w wieku zaledwie 20 lat. Karierę zakończył w 2005 r., a ostatnio dużo podróżuje po świecie, zarabiając na swym wizerunku i popularności. Był m.in. w Polsce, Czechach i Kazachstanie. Prywatnie jest ojcem ośmiorga dzieci.

podobne informacje

Kulisy największej niespodzianki w dziejach sportu. Inspiracją śmierć matki

"Tyson jest nieco szalony". Legendy boksu typują walkę Wilder – Fury

Odkrył i wyszkolił Mike'a Tysona. Wyjątkowa rola Bruce'a Willisa

Życie zniszczone… nie do końca. Gwiazdy po przejściach, którym się udało