tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME w wioślarstwie: złoto i brąz. Trzy medale polskich osad

Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillman i Agnieszka Kobus-Zawojska zostały w Glasgow mistrzyniami Europy w wioślarskiej czwórce podwójnej. Brązowe medale zdobyła czwórka bez sterniczki (Monika Chabel, Maria Wierzbowska, Olga Michałkiewicz i Joanna Dittmann) oraz czwórka podwójna mężczyzn (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Maciej Zawojski).
Złota osada! Kobieca czwórka najlepsza w Europie
Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillman i Agnieszka Kobus-Zawojska (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wystartowały mistrzostwa Europy. Sprawdź plan transmisji

Polska czwórka podwójna od startu wyszła na prowadzenie i z każdym metrem powiększała przewagę nad rywalkami. Ubiegłoroczne wicemistrzynie świata oderwały się od stawki i do mety dopłynęły niezagrożone, prawie trzy sekundy przed Ukrainkami. Podium uzupełniły Holenderki.

Biało-czerwone również w czwórce bez sterniczki były jednymi z kandydatek do medalu. Wyścig Polki rozpoczęły dość spokojnie, ale utrzymywały kontakt z czołówką. W końcówce "podkręciły" tempo wiosłowania i finiszowały na trzecim miejscu, za osadami Rosji i Rumunii. Podczas mistrzostw Europy w 2017 roku biało-czerwone zdobyły w tej konkurencji srebrny medal.

Pierwszy medal w wioślarstwie. Czwórka z brązem!

Znakomitą walkę o brąz stoczyła męska czwórka podwójna. Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Maciej Zawojski na finiszu ścigali się z Ukraińcami i o wynikach musiał decydować fotofinisz. Ostatecznie to Polacy okazali się szybsi i zdobyli brązowe medale. Mistrzami Europy zostali Włosi, którzy wyprzedzili Litwinów.

W dwójce podwójnej Martyna Mikołajczak i Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak zajęły szóste miejsce. Mistrzyniami Europy zostały Francuzki.

Świetnie w półfinale dwójki podwójnej zaprezentowali się Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Ubiegłoroczni wicemistrzowie świata na finiszu minimalnie przegrali z Brytyjczykami i pewnie awansowali do finału A.

O medal powalczy także Natan Węgrzycki-Szymczyk, który półfinał jedynki ukończył na trzecim miejscu i popłynie w niedzielnym finale. Finał B w dwójce bez sterniczki wygrały Monika Sobieszek i Anna Wierzbowska

Panowie nie gorsi od pań. Trzeci medal dla Polski
Medal w popisowym stylu. "Jeden z lżejszych biegów"
Szczęśliwe, ale z niedosytem. "Finisz krótki, zabrakło 100 metrów"
Polska czwórka odebrała brązowe medale mistrzostw europejskich

podobne informacje

ME w wioślarstwie: polscy medaliści wrócili do kraju

ME w wioślarstwie: pięć szans na medale. "To byłby doskonały występ"