tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowy Iniesta z przypadkiem... Messiego. "Za słaby fizycznie"

Zanim Leo Messi stał się wielkim zawodnikiem wielokrotnie słyszał, że jest zbyt niski do gry w piłkę i nie ma warunków fizycznych. Niedobory nie przeszkodziły jednak w zrobieniu wielkiej kariery – podobnie jak Xaviemu i Andresowi Inieście. Riqui Puig po meczach International Champions Cup jest wychwalany, ale kilka miesięcy temu był bliski odejścia z Barcelony – właśnie ze względu na budowę ciała.
Andres Iniesta (L) i Riqui Puig (fot. Getty)

Arturo Vidal pełen zaangażowania. "Chcę zdobyć kilka trofeów"

Riqui jest spektakularny – powiedział Gennaro Gattuso – trener Milanu po wygranej jego drużyny 1:0 z Barceloną w International Champions Cup. – Jest wyrazisty na boisku, zawsze gra z podniesioną głową – dodał. Puig doczekał się słów pochwały zaledwie po trzech spotkaniach towarzyskich z pierwszą drużyną. Jego kariera rozwija się błyskawicznie. Zadebiutował w rezerwach klubu w lutym i właśnie z tą drużyną miał rozpocząć sezon.

Mózg, a nie muskuły

Nie wiadomo czy piłkarz będzie częścią pierwszego zespołu, ale pół roku temu był daleki od myślenia o występowaniu choćby w rezerwach. Dyrektor sportowy – Pep Segura – spotkał się wtedy z ojcem Riquiego – Carlosem – aby zakomunikować mu, że syn nie ma odpowiednich warunków fizycznych i jego kontrakt z Barceloną nie zostanie przedłużony.

Decyzja musiała jednak zostać przemyślana ponownie. Najpierw zareagował Valverde, który zakomunikował sekretariatowi technicznemu o tym, że zamierza wziąć 18-latka na przedsezonowe spotkania w Stanach Zjednoczonych. Ważne było również zdanie Javiego Garcii Pimienty – szkoleniowca Barcelony B, który chciał budować rezerwy na zawodnikach, z którymi wygrał Młodzieżową Ligę Mistrzów. Puig był jednym z nich.

Ostatecznie prezes Barcelony – Josep Maria Bartomeu – postanowił wysłuchać zdania tych, którzy z piłkarzami są najbliżej. Zaprosił Carlosa Puiga na jeszcze jedno spotkanie, na którym zaproponował Riquiemu trzyletnią umowę z opcją przedłużenia jej na kolejne dwa. Wpisano w nią również klauzulę odejścia w wysokości 100 milionów euro.

Następca Iniesty?

Wystarczyły jedynie trzy mecze, aby Puiga porównano już do jednych z największych piłkarzy w historii Barcelony. – Możemy mieć do czynienia z nowym Iniestą – stwierdził Daniele Massaro, który w 1994 roku strzelił dwa gole Katalończykom w finale Ligi Mistrzów. – Zagrał niesamowitą drugą połowę z Milanem – przyznał Valverde, lecz dodał: – musimy pozostać spokojni. Wszyscy emocjonujemy się zbyt szybko.

Nastroje stonował również Puig, przypominając, w jakiej drużynie gra. – Czasami lepiej wszystko odłożyć na bok i skupić się na kolejnym dniu. Jestem naprawdę szczęśliwy, ale teraz czas dołączyć do Barcelony B, bo to mój zespół.

To było nowe doświadczenie. Coś co chciałem zrobić, od kiedy byłem dzieckiem. Valverde dał mi szansę. Jeśli ponownie mnie powoła, to będę gotowy. Moja miejsce jest na razie w rezerwach – dodał.

Odniósł się także do pochwał Massaro, który po meczu poprosił go… o koszulkę. – Powiedział, że dobrze zagrałem i zapytał czy mogę dać mu koszulkę. Tata mówił mi trochę o nim, więc go kojarzyłem. Porównanie do Iniesty? Mam 18 lat, długa droga przede mną. Osiągnięcie tego samego jest niemożliwe – stwierdził.

International Champions Cup, AC Milan – FC Barcelona (skrót) Wybraniec

W Barcelonie jest już ktoś, kto może doskonale zrozumieć sytuację Puiga. Mowa o Sergim Roberto – ostatnim zawodniku, który zdołał przebić się z rezerw i pozostać na dłużej w pierwszym zespole. Gdy zaczynał w nim przygodę, spadła na niego ogromna fala krytyki. Piłkarsko ukształtował go dopiero Luis Enrique. Według Roberto Puig ma szansę przejść taką samą drogę pod okiem Valverde.

Trenował już z nami w zeszłym roku. Od razu zdałem sobie sprawę, że doskonale rozumie styl Barcelony. Jeśli dalej będzie tak pracował, to dostanie poważną szansę – przyznał pomocnik Barcy.

Hiszpańska prasa po meczu z Tottenhamem rozpływała się nad występem młodego zawodnika. "To wybraniec. Jak Xavi i Iniesta udowadnia, że nie trzeba pieniędzy, aby ściągnąć wielkiego piłkarza" – napisał kataloński "Sport". "Nakrył kapeluszem Eriksena" – dodała redakcja "El Pais".

Puig pozostaje jednak spokojny i nie pozwala, aby woda sodowa uderzyła mu do głowy. Zamiast ekscytować się możliwością regularnej gry w pierwszym zespole, robi swoje na boisku, a poza nim robi rzeczy typowe dla nastolatka. Tuż po wcześniej wspomnianym spotkaniu zauważono go w hotelowych korytarzach z… komputerem i padem do konsoli. Najwyraźniej budowa ciała to nie jedyna rzecz, która łączy go z Leo Messim.

ICC: FC Barcelona – AS Roma (skrót meczu)

podobne informacje

Puchar Króla: FC Barcelona – Levante. Leo Messi bohaterem, ale awans wciąż niewiadomą

Puchar Króla: FC Barcelona wykluczona z rozgrywek? Nieuprawniony piłkarz

Media: Frenkie de Jong oszukał Barcelonę. Postawił na innego giganta

Przyćmił nawet Leo Messiego. Świetny mecz Luisa Suareza