tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dublet Kwiatkowskiego! Kapitalny finisz Polaka

Wielka forma Michała Kwiatkowskiego! Polak wygrał drugi z rzędu etap 75. Tour de Pologne i umocnił się na pozycji lidera. Na mecie w Bielsku-Białej kolarz grupy Sky okazał się najlepszy na sprinterskim finiszu, wyprzedzając drugiego w klasyfikacji generalnej Dylana Teunsa oraz świetnego niemieckiego sprintera Pascala Ackermanna.
TdP: emocje do końca! Kwiatkowski znów najlepszy na finiszu!
Michał Kwiatkowski (P) walczy z Dylanem Teunsem (L) (fot. Getty)

Legendarny australijski kolarz kończy karierę

Najeżona pagórkami trasa sprzyjała odjazdom, a w tych jak zwykle w Tour de Pologne nie brakowało polskich akcentów. W pierwszej części etapu uformowała się siedmioosobowa grupa z Kamilem Zielińskim z reprezentacji Polski oraz Słowakiem Janem Tratnikiem z CCC, który dzięki aktywnej jeździe powiększył przewagę w klasyfikacji górskiej (wygrał premie w Hucisku, Rychwaldzie i Przegibku). Wśród harcowników znaleźli się też Zhandos Bizhigitov (Astana Team), Mickael Delage (FDJ), Jenthe Biermans (Katiusza), Matias Le Turnier (Cofidis), Alexander Porsev (Gazprom-RusVelo).

Ostatecznie najbardziej wytrwałymi spośród uciekających okazali się Zieliński, Trattnik i Le Turnier. Trójka zdołała wjechać przed peletonem na pętle w Bielsku-Białej. Peleton napędzany siłami grup Sky i Mittchelton zdołał dogonić śmiałków na 14 kilometrów przed metą.

Kolarze na początku 5. etapu (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Losy wygranej rozstrzygnęły się na ulicach Bielska-Białej. Pagórkowaty charakter odcinka nie zdołał złamać czołowych sprinterów. W peletonie jechał między innymi Pascal Ackermann. As grupy Bora-Hansgrohe nie okazał się jednak najlepszy na przebiegającym pod górę finiszu.

Taka charakterystyka bardziej odpowiadała Kwiatkowskiemu. Polak mógł liczyć na świetne rozprowadzenie i na ostatniej prostej okazał się najszybszy. Do końca atakował wicelider wyścigu – Teuns, lecz musiał uznać wyższość mistrza świata z 2014 roku. Trzeci dojechał Włoch Enrico Battaglin, a czwarty Ackermann.

W klasyfikacji generalnej przewaga "Kwiato" nad Teunsem wzrosła do 12 sekund. Trzecią pozycję zajmuje Nowozelandczyk George Bennett, tracący 20 sekund do lidera.

Na czwartek zaplanowano górski etap z Zakopanego do Bukowiny Tatrzańskiej o długości 129 km. Znów nie zabraknie okazji do ucieczek. To będzie typowo górska rywalizacja. Początek transmisji w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji od 15:55 oraz od 17:25 w TVP1.

Klasyfikacja 5. etapu TdP oraz klasyfikacja generalna

fot. TOURDEPOLOGNE.PL
fot. TOURDEPOLOGNE.PL
Znów Kwiatkowski! Zobacz dekorację Polaka po piątym etapie Tour de Pologne
Michał Kwiatkowski: to był piekielnie trudny finisz
Kamil Zieliński: dałem z siebie wszystko. Jestem z tego dumny

podobne informacje

TdP: "Kwiato" musi uważać. Kolarze zjadą z asfaltu

Sprawdź, czy wygrałeś w konkursie o Tour de Pologne #5

Tour de Pologne. Alvaro Hodeg: najważniejsze zwycięstwo w karierze

Rekordzista TdP: mam za sobą problemy ze zdrowiem