tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

TdP: "Kwiato" musi uważać. Kolarze zjadą z asfaltu

Michał Kwiatkowski ma 16 sekund przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Danielem Teunsem przed ostatnim etapem 75. Tour de Pologne, prowadzącym wokół Bukowiny Tatrzańskiej. – Biorąc po uwagę przypadki losowe to tyle co nic – zauważa lider, który w piątek będzie musiał uważać na szutrowym odcinku w Białym Dunajcu. Transmisja zmagań od 15:10 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji oraz od 17:25 w TVP1.
Michał Kwiatkowski (L) (fot. Getty)

Remonty – znak rozpoznawczy polskich dróg dał się we znaki organizatorom Tour de Pologne 2018. Zamknięcie mostu w Białym Dunajcu, na pięć kilometrów przed szczytem Gliczarowa, mogło pokrzyżować plany. Udało się jednak znaleźć rozwiązanie inne niż radykalna zmiana trasy. – Kolarze 1300 metrów pokonają drogą szutrową – tłumaczy Lech Piasecki w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.

Góralskie powitanie kolarzy na TdP, plecak na wagę złota (kronika 09.08.2018) Tour de Pologne zaczerpnął tym samym z innych prestiżowych wyścigów. – To coś nowego w naszym wyścigu, ale nie jest to jakiś ewenement na większą skalę. Zawodnicy mają różne ciekawe trasy w Giro d'Italia, Tour de France, czy we Vulecie . We Francji jeździli po bruku, w Giro widzieliśmy szutry, podobnie jak w Strade Bianche, czyli wyścigu wygranym przez Michała Kwiatkowskiego – wykłada Piasecki i uspokaja tych, którzy obawiają się jazdy po żwirze: – Trasa będzie specjalnie przygotowana przed samym etapem.

Tumany kurzu i nietypowe podłoże mogą jednak utrudnić życie kolarzom. To właśnie "wypadki losowe" pojawiły się w wypowiedzi Kwiatkowskiego w mixed zonie. – 16 sekund, biorąc pod uwagę przypadki losowe, to jest nic. Jeśli przejadę etap bez kraks, defektów, to wierzę, że dyspozycja jest na tyle dobra, aby się wybronić. Potrzeba szczęścia i wsparcia zespołu – powiedział mistrz Polski.

W wypowiedziach mistrza świata ciągle przewijały się podziękowania dla grupy Sky. – Znowu wielkie podziękowania dla zespołu. Wielkie dzięki dla Sergio Henao, który zrobił niesamowitą robotę na ostatnim podjeździe. Mogłem bezpiecznie zafiniszować, myśląc nawet o zwycięstwie, które nie było moim priorytet. Tym było utrzymanie koszulki – przyznał Kwiatkowski, który powiększył w czwartek przewagę nad Teunsem z 12 do 16 sekund.

To zapas czasu, który daje pewien komfort. Od 2010 roku jedynie dwóch zawodników zwyciężyło w "generalce" Tour de Pologne z przewagą większą niż 10 sekund. – Wszyscy wiedzą, że to ostatni dzień, aby wygrać, ostatnia szansa. Z drugiej jest już wielu kolarzy, którzy nawet jak będą w odjeździe nie będą nam zagrażać. Musimy wiedzieć, kto może odjechać, a kogo trzymać na smyczy – analizował popularny "Kwiato", który w piątek może zostać trzecim Polakiem, który wygra narodowy wyścig w tym wieku.

Czwarty etap Tour de Pologne: fantastyczny finisz i triumf Michała Kwiatkowskiego
TdP: emocje do końca! Kwiatkowski znów najlepszy na finiszu!
"Harnaś" Preidler! Zobacz dekorację po szóstym etapie

podobne informacje

Sprawdź, czy wygrałeś w konkursie o Tour de Pologne #5

Dublet Kwiatkowskiego! Kapitalny finisz Polaka

Tour de Pologne. Alvaro Hodeg: najważniejsze zwycięstwo w karierze

Rekordzista TdP: mam za sobą problemy ze zdrowiem