ME: Marcin Lewandowski zdobył medal! Co za finisz na 1500 metrów!

Bardzo długo biegł na dalszej pozycji. Jednak na ostatniej prostej Marcin Lewandowski zdecydował się na fantastyczny finisz i ukończył bieg na 1500 metrów na drugim miejscu. To szósty medal biało-czerwonych w ME w Berlinie (trzy złota i trzy srebra)!
Marcin Lewandowski pobiegł po srebrny medal mistrzostw Europy
Marcin Lewandowski (fot. PAP/Adam Warżawa)

Matusiński: nie ma możliwości manewru. Liczę na mądre wybory

Lewandowski od początku biegu trzymał się w końcówce stawki, ale przed ostatnim okrążeniem zaczął przesuwać się do przodu. Na ostatnich metrach włączył "szósty bieg" i minął kilku rywali. Lewandowski był blisko dogonienia prowadzącego Jakoba Ingebrigtsena (3:38,10), ale ostatecznie przegrał z Norwegiem o cztery setne sekundy. Podium uzupełnił Brytyjczyk Jake Wightman (3:38,25).

– To niesamowite, jestem strasznie szczęśliwy. Przyjechałem tu z siódmym wynikiem, a wyjadę ze srebrnym medalem. Do samego końca nie byłem pewny czy to możliwe, a jednak się udało – przyznał Lewandowski w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim.

To szósty medal polskiej reprezentacji w Berlinie, a pierwszy wywalczony w konkurencji biegowej. Wcześniej złote medale zdobyli Wojciech Nowicki (rzut młotem) oraz Michał Haratyk i Paulina Guba w pchnięciu kulą. Drugie miejsca zajęli Paweł Fajdek (rzut młotem) i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą).

Czwarte miejsce Karola Zalewskiego na 400 metrów

Niewiele do medalu zabrakło Karolowi Zalewskiemu. Mistrz Polski, który na mistrzostwach Europy w Berlinie zadebiutował na dystansie 400 metrów, finiszował jako czwarty (45,34 sek). Mistrzem Europy został Brytyjczyk Matthew Hudson-Smith (44,78 sek).

– Myślałem, że na ostatnich 50 metrach uda się jeszcze kogoś wyprzedzić, ale biegnący na pierwszym torze Kevin Borlee zaskoczył mnie i zabrał ten brązowy medal – stwierdził Zalewski.

Dobre, piąte miejsce w finale na 800 metrów zajęła Anna Sabat (2:01,26 sek). Polka, która sensacyjnie awansowała do rywalizacji o medale, przez większą część biegu plasowała się na końcu stawki i dopiero na ostatniej prostej wyprzedziła część rywalek. – Po cichu liczyłam na medal, ale jestem zadowolona z wyniku. Te mistrzostwa były nauką w ekspresowym tempie – powiedziała Sabat.

Emocjonujący finisz. Damian Czykier tuż za podium

Urodzinowy prezent mógł sprawić sobie Damian Czykier. Obchodzący w piątek 26. urodziny zawodnik w finale biegu na 110 metrów przez płotki zajął czwarte miejsce, powtarzając tym samym wynik z mistrzostw Europy w Amsterdamie (2016). Do medalu zabrakło tylko czterech setnych sekundy. W półfinale odpadł Artur Noga (13,66 sek).

Znakomicie w półfinałach biegu na 800 metrów zaprezentowali się biało-czerwoni. Jako pierwszy do finału zakwalifikował się Mateusz Borkowski, który na finiszu wyprzedził kilku rywali i linię mety minął jako trzeci (1:46,54 sek). Chwilę później tej samej sztuki dokonał zwycięzca drugiego półfinału Adam Kszczot (1:46,11) oraz finiszujący za jego plecami Michał Rozmys (1:46,17).

– Bardzo fajny bieg, zachowałem sporo sił. Jestem w znakomitej formie i wszystko jest gotowe na finał – stwierdził Adam Kszczot. – Muszę teraz szybko zregenerować się przed finałem i w sobotę będzie moc – dodał Rozmys.

Do finału nie udało się zakwalifikować Martynie Kotwile. Czas 23,41 sekundy dał jej piątą lokatę w pierwszym półfinale. Na tym samym miejscu rywalizację w drugiej serii finiszowała Anna Kiełbasińska (23,29 sek).

– Miałam nadzieję, że może na mistrzostwach Europy uda się awansować. Półfinały pokazały, że trzeba biegać w okolicach 22,80, żeby liczyć się w rywalizacji. Może to znak, żeby skupić się na 400 metrach? – zastanawiała się Kiełbasińska.

Świetny finisz Kszczota i Rozmysa. Obaj są w finale!

W sobotę – w przedostatnim dniu mistrzostw – Polacy będą mieli okazję do powiększenia medalowego dorobku. W finale na 400 metrów pobiegną Justyna Święty-Ersetic oraz Iga Baumgart-Witan. Aż trzech biało-czerwonych wystartuje na 800 metrów, a głównym faworytem do złota będzie broniący tytułu Adam Kszczot. Emocji nie powinno zabraknąć w rywalizacji sztafet 4x400 metrów.

Transmisja sesji wieczornej w od 20:10 TVP1 oraz od 20:00 w TVP Sport SPORT.TVP.PL i aplikacja mobilna. Rano (8:05) w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej transmisja z rywalizacji kobiet i mężczyzn w chodzie na 20 kilometrów.

Marcin Lewandowski: przyjechałem z 7. wynikiem, a wracam ze srebrem!
Anna Sabat: po cichu liczyłam na medal. To była nauka w ekspresowym tempie