tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kwiatkowski liderem na Tour de France? "Motywuje mnie to do pracy"

– Wierzę w to, że będę miał szansę w swojej karierze stanąć na starcie wielkiego touru jako lider – podkreślił w rozmowie z TVP Sport Michał Kwiatkowski. Triumfator Tour de Pologne 2018 w ten sposób odniósł się do doniesień, że będzie liderem grupy Team Sky na następnym wyścigu Tour de France.
Michał Kwiatkowski: ja liderem na Tour de France? To odległy cel...
Michał Kwiatkowski (fot. PAP/Grzegorz Momot)

75. Tour de Pologne: Michał Kwiatkowski triumfuje

Michał Kwiatkowski wygrał wyścig w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarz powtórzył sukces Rafała Majki z 2014 roku.

Bez paniki na ostatnim etapie

Na ostatnim, królewskim etapie 75. Tour de Pologne wokół Bukowiny Tatrzańskiej mistrz świata z Ponferrady zajął szóste miejsce i zdołał obronić pozycję lidera. Najlepszy był Brytyjczyk Simon Yates (Mitchelton-Scott).

– Musiałem zachować chłodną głowę do samego końca. Wiedziałem, że w drugiej grupce jedzie Pavel Sivakov, który doścignął nas już jak Simon Yates odjechał. Staraliśmy się niwelować tę przewagę nie panikując – wspólnie z Sergio Henao czy samotnie na tych ostatnich kilometrach. Miałem zawsze z tyłu głowy, że nie mogę Yatesa "skasować" całkowicie, ponieważ George Bennett i Dylan Teuns bezpiecznie "siedzieli mi na kole". Nie chciałem żeby jechali po zwycięstwo etapowe i zgarnęli bonifikatę czasową, bo przez to też mogłem przegrać cały wyścig – wyjaśnił Kwiatkowski w rozmowie z Bogusławem Soleckim.

– To też była kalkulacja, oczywiście duże ryzyko, ale tak właśnie wygląda Tour de Pologne. Ostatni etap jest zawsze królewski – ten wyścig rozgrywa się na sekundy. Tu jest walka do samego końca – dodał.

Na sukces Kwiatkowskiego pracowała drużyna

Kwiatkowski został drugim po Rafale Majce Polakiem, który triumfował w naszym kraju od czasu gdy TdP znalazł się w cyklu World Tour (wcześniej ProTour).

– Dla mnie historyczne zwycięstwo jeśli chodzi o Tour de Pologne. Było naprawdę wielką sztuką walczyć do samego końca, ale wielkie podziękowania dla całej drużyny, dla wszystkich chłopaków z Teamu Sky. To dla nas pierwsze zwycięstwo w Tour de Pologne w historii ekipy – zaznaczył.

Kwiatkowski docenił wsparcie swojego zespołu na ostatnim etapie Tour de Pologne. – Ta runda jest bardzo trudna technicznie. Szybkie zjazdy, nie ma chwili przestoju, że możemy złapać oddech i na chwilę zjechać do dalszej części peletonu. Moja ekipa wykonała niesamowitą pracę przez 100 proc. dystansu. Byliśmy z przodu, kontrolowaliśmy przebieg sytuacji, a ja w komforcie mogłem tylko jechać i czekać na finał – powiedział w wywiadzie dla TVP Sport.

Kwiatkowski liderem na Tour de France?

Polak odniósł się też do informacji TVP Sport, jakoby miał ścigać się na następnym Tour de France, jako lider Team Sky. – Na pewno Tour de France, czy wielkie toury napędzają mnie, by być coraz lepszym kolarzem. To jest odległy cel, jak igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata. To są takie duże cele, które motywują mnie do codziennej pracy i wierzę to, że będę miał szansę w swojej karierze stanąć na starcie wielkiego touru jako lider – wyznał Kwiatkowski.

Kulisy Tour de Pologne. Zobacz, jak relacjonowaliśmy wyścig
Michał Kwiatkowski: ja liderem na Tour de France? To odległy cel...
Pies powodem kraksy na ostatnim etapie 75. TdP
75. Tour de Pologne, 7. etap Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (wyścig)