tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Anita Włodarczyk złotą medalistką igrzysk olimpijskich w Londynie po dyskwalifikacji Tatiany Łysenko

Sprawiedliwości stało się zadość. Po sześciu latach Anita Włodarczyk została oficjalnie ogłoszona złotą medalistką igrzysk olimpijskich w Londynie (2012). Ma to związek z dyskwalifikacją pierwotnej triumfatorki, Rosjanki Tatiany Łysenko. O decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Polka poinformowała na Twitterze.
Anita Włodarczyk (fot. Getty)

Klimatyzowane MŚ. Nowości od Katarczyków

Konkurs w stolicy Wielkiej Brytanii z najlepszym wynikiem zakończyła Łysenko, która w najlepszej próbie uzyskała 78,18 metra. Włodarczyk posłała młot na odległość 77,60 metra i została uhonorowana srebrnym medalem.

W październiku 2016 roku MKOl poinformował o dyskwalifikacji Rosjanki, która podczas igrzysk miała stosować niedozwolony środek – turinabol. Dopiero we wtorek komitet dokonał ponownej relokacji miejsc i poprzez oficjalnie pismo, wysłane do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, uznał Włodarczyk za mistrzynię olimpijską z Londynu.

– Jestem bardzo szczęśliwa i czekam na moment kiedy otrzymam medal. Mam cztery możliwości odbioru krążka i muszę się teraz poważnie zastanowić w jakich okolicznościach chciałabym zostać uhonorowana – przyznała Włodarczyk.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, wskazane zostały cztery okazje – październikowe igrzyska olimpijskie młodzieży w Buenos Aires lub igrzyska olimpijskie w Tokio (2020 rok), ceremonia w Muzeum Olimpijskim w Lozannie, mistrzostwa świata lub Europy albo uroczystość zorganizowana przez PKOl.

Srebrny medal powędruje do Niemki Betty Heidler, a brąz trafi w ręce Chinki Zhang Wenxiu. Z listy wyników tego konkursu wymazano także nazwiska Białorusinki Aleksandry Miankowej, Rosjanki Marii Bespałowej i Żaliny Margiejewej z Mołdawii. W tej sytuacji na siódme miejsce przesunęła się druga z Polek, Joanna Fiodorow.

Włodarczyk na sowim koncie dwa złote medale igrzysk olimpijskich. Jest też trzykrotną mistrzynią świata, ale i ten dorobek może być wkrótce bardziej okazały. Podczas czempionatu globu w 2013 roku Polka przegrała tylko z... Łysenko.

ME w Berlinie: złoty medal Anity Włodarczyk
Anita Włodarczyk: świętowaliśmy bardzo grzecznie
Fiodorow: Anita jest z innej galaktyki, ale mogę zbliżyć się do 78 m
Polska moc w rzucie młotem. Brąz Joanny Fiodorow
Młociarki z medalami. Hymn Polski na stadionie w Berlinie
Anita Włodarczyk: złoto dedykuję rodzicom i Irenie Szewińskiej
Fiodorow: jestem trochę zła. Miał być rekord życiowy

podobne informacje

Plany Anity Włodarczyk: RPA, Floryda, Katar

Mistrzyni wraca do zdrowia. Najdłuższa przerwa w karierze

Awans po sześciu latach. Joanna Fiodorow mogła walczyć o medal igrzysk olimpijskich w Londynie

Bartłomiej Bonk o srebrze igrzysk olimpijskich w Londynie: to nie była uczciwa walka