tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Link do historii (odc. 8): 20 lat bez Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego...

W kolejnym odcinku programu "Link do historii Przemysława Babiarza" wspomnienie Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, mistrzów olimpijskich odpowiednio z Monachium 1972 i Montrealu 1976. 20 lat temu – 17 sierpnia 1998 roku – zginęli w wypadku samochodowym.

Dziennikarz Telewizji Polskiej przypomina dokładnie moment, w którym dotarła do niego wiadomość o ich śmierci. Było to dzień przed rozpoczęciem lekkoatletycznych ME w Budapeszcie, podczas obiadu z Włodzimierzem Szaranowiczem i kolegami z Polskiego Radia...

Przemysław Babiarz o Władysławie Komarze…
Komara i Ślusarskiego łączyła sportowa klasa, a dzieliła różnica wieku – Komar był starszy o 10 lat, a także różnica temperamentu i osobowości. Komar był niezwykle uzdolniony aktorsko, potrafił śpiewać, występował w kabarecie... Z jego złotym medalem w Monachium i 21,18 m wiąże się kilka anegdot. Pchnął tyle już w pierwszej próbie i ścigali go później Amerykanin George Wodds i dwaj miotacze z NRD. Różnica między Komarem a Woodsem wynosiła zaledwie centymetr! Podczas treningów próbował psychologicznie oddziaływać na swoich konkurentów – pchał damską kulą i osiągał dalekie odległości, przez co trochę peszył swoich rywali.

Przemysław Babiarz o Tadeuszu Ślusarskim…
Ślusarski był fantastycznie wygimnastykowany i zdecydowanie skromniejszy. Też był trzy razy na igrzyskach. W Monachium, gdzie Komar zdobył złoty medal, nie zaliczył w finale żadnej próby. Cztery lata później w Montrealu startował z kontuzją. Awansował do finału z 15. rezultatem, a w finale oddał trzy czyste skoki – 5,20, 5,40 i 5,50, co było wyrównaniem rekordu olimpijskiego. Miał też trochę pecha. W Moskwie był srebrnym medalistą, co jest dużym osiągnięciem, ale jego sukces przysłonił Władysław Kozakiewicz, który pobił rekord świata i pokazał "gest Kozakiewicza".

Zginęli jednego dnia, 20 lat temu, ale zawsze będziemy o nich pamiętać...

najpopularniejsze

Orły sportu (odc. 6) – Marcin Gortat

Ceremonia ważenia przed walką Artura Szpliki z Mariuszem Wachem

Lewis Hamilton: w FIFĘ grałem... Brazylią

Kto najlepszym paralekkoatletą sezonu? Złote Kolce wręczone

Maciej Sulęcki: ja przyszłym mistrzem świata? Tak właśnie będzie!