tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Diamentowa Liga w Birmingham: Polacy walczą o awans do finału. Na starcie Kszczot, Lewandowski

Lekkoatleci wystartują w sobotę w ostatnim kwalifikacyjnym mityngu Diamentowej Ligi. W Birmingham rywalizacja toczyć będzie się o awans do ścisłego finału i zachowanie szans na zwycięstwo w całym cyklu. Sztuka ta udała się do tej pory tylko jednemu Polakowi.
Adam Kszczot (fot. Getty)

Świat ucieka. Polscy lekkoatleci muszą gonić czołówkę

Cykl najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych gościł w tym roku w jedenastu miastach. Wyniki rywalizacji w każdym z nich zostały przeliczone na punkty – decydujące w kontekście awansu do ostatnich zawodów i walki o zwycięstwo w całej lidze. Miejsce w finale – w zależności od konkurencji – zapewni sobie najlepsza "ósemka" lub "dwunastka".

Cześć Polaków zagwarantowała już sobie występ w zamykających sezon zawodach w Zurychu (30 sierpnia) i Brukseli (31 sierpnia). Wysokie miejsca w klasyfikacji skoku o tyczce zajmują Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek. Obaj w tym sezonie dwukrotnie stawali na podium cyklu – Wojciechowski był drugi w Rabacie i Rzymie, natomiast Lisek trzeci w Sztokholmie i drugi w Szanghaju. W finale wystartuje też Michał Haratyk, piąty w zestawieniu kulomiotów.

Pewny kwalifikacji nie może być jeszcze Adam Kszczot. Trzykrotny mistrz Europy w biegu na 800 metrów w rankingu zajmuje czwarte miejsce, ale podczas zawodów w Birmingham może zostać wyprzedzony przez biegaczy zajmujących dalsze pozycje. Minimalne szanse ma natomiast Marcin Lewandowski, który zanotował tylko jeden punktowany występ i w rankingu jest dwunasty.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Finał na 800 m mężczyzn: triumf Adama Kszczota

Ostatnią szansę na miejsce w finale będzie chciała wykorzystać Paulina Guba, która w tym sezonie zajmowała w cyklu piąte (Szanghaj) i szóste miejsca (Monako). Sensacyjna mistrzyni Europy z Berlina w rankingu jest siódma i musi walczyć o jak najlepszą zdobycz punktową. Kwalifikację do finału uzyskała już oszczepniczka Marcelina Witek. Ze względu na kontuzję barku, która wykluczyła ją z mistrzostw Europy, może jednak odpuścić start w Diamentowej Lidze.

W wielkiej Brytanii pojawią się też Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą), Renata Pliś (3000 metrów), Sofia Ennaoui i Angelika Cichocka (obie 1500 metrów), Damian Czykier (110 metrów przez płotki), Marcin Krukowski (rzut oszczepem) oraz Tomasz Jaszczuk (skok w dal). Wymienieni zawodnicy w tym sezonie nie zdobywali punktów Diamentowej Ligi.

Sensacja! Paulina Guba wydarła złoto ostatnim pchnięciem! [WIDEO]

Finał cyklu rozegrany zostanie w ostatnich dniach sierpnia w Zurychu i Brukseli. Rywalizacja toczyć się będzie o diamentowe trofeum i premię finansową w wysokości 50 tysięcy dolarów. Do tej pory triumf w tych rozgrywkach stał się udziałem tylko jednego Polaka.

Ci, którym uda się awansować do decydującego mityngu, staną przed szansą dołączenia do Piotra Małachowskiego. Dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Diamentową Ligę wygrywał czterokrotnie (2010, 2014-2016). Od ubiegłego roku o triumf w rozgrywkach jest nieco łatwiej – wystarczy być najlepszym jedynie w finale.

Misja Katar. Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pełne nowości
Justyna Święty-Ersetic rzuciła wyzwanie prezydentowi
Sofia Ennaoui: Włodzimierz Szaranowicz to mój autorytet [wywiad, Sportowy Wieczór]
Mija 9 lat od kosmicznego rekordu Bolta na 100 metrów!
Damian Czykier: czuję niedosyt po mistrzostwach w Berlinie
Justyna Święty-Ersetic: ME to tylko przystanek przed igrzyskami
Wyciszkiewicz: organizator chciał utrudnić zadanie. Było ciężko

podobne informacje

Marcin Lewandowski: nie ma obecnie drugiego takiego zawodnika

Diamentowa Liga: pięcioro Polaków wystąpi w ostatnich zawodach cyklu

Diamentowa Liga: Michał Haratyk stanie do rywalizacji w finale cyklu

Wojciechowski i Lisek poza podium w mitingu w Zurychu