tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Raikkonen – pijany mistrz. Brak toalety, imprezy i... ucieczka z wojska

Bieda, ucieczka z wojska, aby ścigać się i liczne libacje między wyścigami Formuły 1 to tylko część tematów poruszonych w nowej książce, która poświęcona jest życiu kierowcy Formuły 1 – Kimiego Raikkonena.
Kimi Raikkonen (fot. Getty)

Formuła 1. Kimi Raikkonen: alkohol pomaga mi w koncentracji

Fin zgodził się na rozmowę z Karim Hotakainenem. Dobór autora nie był przypadkowy. Hotakainen nie zna się na Formule 1, więc wywiad jest w większości poświęcony życiu kierowcy, a wyścigi są jedynie dodatkiem.

Mistrz z 2007 roku opowiedział m.in. o finansowych problemach jego rodziny. Przyznał, że dorastał w małym domu, w którym nie było toalety. Brak pieniędzy utrudniał także jego rozwój sportowy.

"Mój brat był mechanikiem. Jeździliśmy starem vanem na wyścigi. Rodzice włożyli w to wszystkie pieniądze, jakie mieli i jak dojeżdżaliśmy na miejsce to czułem, że nigdzie mnie to nie zaprowadzi" – napisał.

Młody następca Kubicy? "Chciałbym jeździć w Formule 1" W 1999 roku, w wieku 20 lat, podpisał kontrakt, który umożliwiał mu jazdę w brytyjskiej Formule Renault, ale tego samego roku musiał pójść do… wojska. Raikkonen opisał jedną sytuację, gdy pijany wrócił późno do garnizonu. Myśląc, że zostanie ukarany i nie będzie mógł się ścigać, uciekł z samego rana.

"Zaczęli mnie szukać. Byli źli, ponieważ poza tym, że byłem pijany i spóźniony, to jeszcze zbiegłem. Tak naprawdę leżeliśmy tylko na plaży i popijaliśmy piwo". Ostatecznie kierowca dogadał się z dowódcami. Obiecali mu, że będzie mógł się ścigać, jeśli tylko powróci do służby.

Imprezowanie Fina nie zakończyło się w tamtych czasach. W 2012 roku ścigał się w zespole Lotus i przyznał, że przez 16 dni – pomiędzy Grand Prix Bahrajnu i Hiszpanii – non stop był pijany. Mimo to w Katalonii dojechał do mety na trzecim miejscu.

Pierwsza edycja książki sprzedała się w Finlandii w ciągu kilku dni, a prawa do jej tłumaczenia zostały już sprzedane do dziesięciu krajów. Angielska wersja powinna się pojawić w księgarniach już w październiku.

Kubica elementem układanki Strolla? "Świetnie zna ten sport"

podobne informacje

Formuła 1: Raikkonen za zaostrzeniem kar za niebezpieczną jazdę

Formuła 1: Lewis Hamilton dopiął swego. Brytyjczyk po raz piąty mistrzem świata!

Formuła 1. Raikkonen: decyzja o zmianie zespołu była czysto geograficzna

Kubica w Ferrari? Włoski team alternatywą dla Polaka