tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Uczczą pamięć Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. "Pojawi się plejada gwiazd"

Przed nami 9. Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. – Dążyliśmy do tego, by pojawiła się plejada gwiazd. Kibice mają komu dziękować. To idealna okazja, by uhonorować medalistów za sukcesy wywalczone w Berlinie – stwierdził Robert Skolimowski, ojciec zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem w rozmowie ze SPORT.TVP.PL. Transmisja w środę 22 sierpnia na antenach Telewizji Polskiej, na stronie SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.
Iga Baumgart-Witan (L), Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Justyna Święty-Ersetic po zdobyciu złotego medalu w Berlinie (fot. Getty Images)

Katarzyna Piekart przed mistrzostwami Europy niepełnosprawnych: porwałam się z motyką na słońce

Po udanych startach w Diamentowej Lidze w Birmingham zbliża się kolejna niemal "obowiązkowa" pozycja w kalendarzu polskich lekkoatletów. Medaliści mistrzostw Europy uczczą pamięć Kamili Skolimowskiej, biorąc udział w dziewiątej edycji memoriału. Tym razem zostanie rozegrany na przebudowanym Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Kwestie organizacyjne dopięte prawie na ostatni guzik. Nie mamy powodów do obaw. Czekamy na mistrzów i medalistów z Niemiec. Po raz kolejny udowodnimy, że lekkoatletyka da się lubić i może konkurować z innymi dyscyplinami. Jeśli na trybunach pojawia się ponad dwadzieścia tysięcy fanów o czymś to świadczy – przekazał Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Zobacz decydujące pchnięcia Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka

Czas się odkuć

Najciekawiej zapowiadają się rywalizacje w pchnięciu kulą mężczyzn (Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki), w skoku o tyczce mężczyzn (Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Renaud Levillenie) czy w biegu na 400 metrów kobiet (Justyna Święty-Ersetic, Caster Semenya).

Dążyliśmy do tego, by na Stadionie Śląskim pojawiła się plejada gwiazd. Kibice mają komu dziękować. To idealna okazja, by uhonorować medalistów za sukcesy wywalczone w Berlinie. Mam nadzieję, że fani licznie pojawią się na trybunach – zapewnił Robert Skolimowski, prezes fundacji.

Polskie sukcesy w Berlinie. Oto złoci medaliści mistrzostw Europy

Mistrzyni odmówiła

Trudno pominąć fakt, że w kole kibice nie zobaczą Anity Włodarczyk. Rekordzistka świata w rzucie młotem (82,98 m) po sprzeczce z Bukowieckim w Cetniewie nie zmieniła zdania i na pewno nie pojawi się w Chorzowie.

To prywatna "wojna" Anity. Fundacja po prostu dostała obuchem. Nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. W poprzednich latach była honorowa. Czciła pamięć Kamili. Tym razem postąpi inaczej. To jej decyzja. Żałuję tylko, że zawiodła tysiące kibiców. Wystawiła ich – zauważył Skolimowski.

Mimo absencji medalistki najważniejszych lekkoatletycznych imprez emocji na pewno nie zabraknie. Na bieżni próbkę umiejętności zaprezentuje m.in. Semenya. Złota medalistka z Rio de Janeiro może "napsuć" krwi Święty-Ersetic, która jest w życiowej dyspozycji. – Caster wzbudza kontrowersje, ale kibice na pewno będą mieli na kogo popatrzeć. Nikt nie będzie odpuszczać – dodał Marek Plawgo.

Piotr Lisek: cieszę się, że pokonałem mistrzów świata

Interesująco zapowiadają się również zmagania na krótkich dystansach. Organizatorzy wpadli na pomysł, by w szczególny sposób uhonorować 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jubileuszowi poświęcone będą bardzo dobrze obsadzone biegi kobiet i mężczyzn na dystansie... 100 metrów.

W rywalizacji pań dwukrotna mistrzyni olimpijska i trzykrotna mistrzyni świata Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce powalczy m.in. z najlepszą Polką Ewą Swobodą. W biegu sprinterów najszybszy w tym roku na świecie Ronnie Baker (9,88 s) spróbuje wyprzedzić legendarnego Jamajczyka Asafę Powella.

Transmisja z zawodów w środę 22 sierpnia na antenach Telewizji Polskiej, na SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.

***

Największe gwiazdy Memoriału Kamili Skolimowskiej: Ronnie Baker, Asafa Powell (100 m mężczyzn), Shelly-Ann Fraser-Pryce, Ewa Swoboda (100 m kobiet), Paulina Guba (pchnięcie kulą kobiet), Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki, Tom Walsh (pchnięcie kulą mężczyzn), Piotr Małachowski, Andrius Gudzius (rzut dyskiem mężczyzn), Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek (rzut młotem mężczyzn), Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Renaud Lavillenie (skok o tyczce), Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Pierre-Ambroise Bosse (1500 m mężczyzn), Sofia Ennaoui (1500 m kobiet), Justyna Święty-Ersetic, Caster Semenya (400 m kobiet).

Program Memoriału Kamili Skolimowskiej (fot. materiał prasowy)
Misja Katar. Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pełne nowości
Matusiński: Justyna mnie "zabiła" podczas tych mistrzostw
Święty-Ersetic: zaraz po medalu stwierdziłam, że nie chcę biec sztafety
Wyciszkiewicz: organizator chciał utrudnić zadanie. Było ciężko
"Tajemnice sportu". Skoki o tyczce od podszewki
Ziółkowski o memoriale Komara i Ślusarskiego: mam obowiązek tu być
Piotr Lisek: cieszę się, że pokonałem mistrzów świata

podobne informacje

Absolutna dominacja! Włodarczyk i Nowicki najlepsi na świecie

Memoriał Kamili Skolimowskiej: Marcin Lewandowski pokonał Adama Kszczota na 800 m

Gwiazdy już w Chorzowie. Oglądaj 9. Memoriał Kamili Skolimowskiej w TVP [PROGRAM]

Asafa Powell: w Polsce czuję się jak na plaży