tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

WT w siatkówce plażowej: Piotr Kantor i Bartosz Łosiak czwartą parą sezonu

Siatkarze plażowi Bartosz Łosiak i Piotr Kantor zajęli czwarte miejsce w światowym rankingu na zakończenie sezonu w World Tourze. Pierwsze miejsce zajęli Norwegowie Anders Berntsen Mol i Christian Sandlie Soerum, a wśród kobiet Brazylijki Agatha Bednarczuk i Eduarda Lisboa.
Piotr Kantor (fot. Getty)

WT w siatkówce plażowej: Bryl i Fijałęm przegrali w finale

Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Łosiak (Jastrzębie Borynia) w tym roku pięć razy stanęli na podium zawodów cyklu. Na najwyższym jego stopniu uplasowali się raz – w Warszawie. Poza tym wywalczyli drugie miejsce w zmaganiach halowych w Hadze i w Ostrawie oraz trzecią lokatę w Itapemie i ubiegłotygodniowym WT Finals w Hamburgu.

Dzięki dobrym wynikom przez pewien czas biało-czerwoni byli w tym roku liderami rankingu. W ostatnich tygodniach – poza imprezą finałową – szło im jednak słabiej, co miało przełożenie na notowania. Łącznie zgromadzili w tym sezonie 5 240 punktów.

Z dobrej strony pokazali się ostatnio za to Grzegorz Fijałek i Michał Bryl (obaj UKS SMS Łódź), którzy zarówno w Wiedniu, jak i w Hamburgu zajęli drugą lokatę. Na koniec sezonu uplasowali się na szóstej pozycji – 4 600 pkt.

Na przestrzeni lipca i sierpnia pierwszoplanowymi postaciami byli bezsprzecznie 21-letni Mol i dwa lata starszy Soerum. Młodzi Norwegowie w czterech ostatnich startach byli nie do pokonania. Sięgnęli niespodziewanie po złoty medal mistrzostw Europy oraz triumfowali w zawodach WT w Gstaad, Wiedniu oraz w Hamburgu.

Bartosz Łosiak (fot. Getty)

Zgromadzili 5 640 pkt, co dało im pierwsze miejsce w rankingu. Drudzy byli Holendrzy Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen (5 560), a trzeci Łotysze Janis Smedins i Aleksandrs Samoilovs (5 500).

Kolejne polskie pary uplasowały się poza czołową "20". Mariusz Prudel (TS Volley Rybnik) i Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów) zostali sklasyfikowani na 27. pozycji (2 980), a Kacper Kujawiak (RCS Czarni Radom) i Maciej Rudol (MKS Zryw-Volley Iława) na 50. (2 080).

Bednarczuk i Lisboa – tak jak Mol i Soerum – sukcesem w Hamburgu przypieczętowały udany sezon, który zakończyły na czele zestawienia FIVB – 5 480 pkt. Drugie były Czeszki Barbora Hermannova i Marketa Slukova (5 440), a trzecie Brazylijki Carolina Salgado i Maria Antonelli (5 120). Najwyżej notowane spośród Polek Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek (UKS SMS Łódź) zajęły 18. miejsce (3 560), a Jagoda Gruszczyńska (UKS SMS Łódź) i Aleksandra Gromadowska (MKS MOS Wrocław) 61. (1 560).

Katarzyna Kociołek, Kinga Kołosińska (fot. Getty)

Na zakończony w niedzielę sezon składały się 42 turnieje męskie i 43 kobiece rozgrywane w ciągu minionych 12 miesięcy. W rankingu brano pod uwagę osiem najlepszych występów każdego duetu. W tym roku jesienią i zimą odbędzie się jeszcze kilka turniejów WT, ale będą one już zaliczane do kolejnego sezonu – 2018/19, który będzie się liczył przy kwalifikacjach olimpijskich.

podobne informacje

WT w siatkówce plażowej: Polacy w ćwierćfinale

World Tour w siatkówce plażowej: dobry dzień Polaków. Dwie pary w fazie pucharowej

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak mistrzami Polski w siatkówce plażowej

World Tour w siatkówce plażowej. Fijałek i Bryl w finale