tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Złoto jej nie zmieniło. Lekkoatleci uczczą pamięć Kamili Skolimowskiej

Lekkoatleci po raz dziewiąty uczczą pamięć Kamili Skolimowskiej. Tym razem na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Mistrzyni olimpijska z Sydney odeszła 18 lutego 2009 roku. Transmisja z memoriału w środę 22 sierpnia na antenach Telewizji Polskiej, na SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.
Kamila Skolimowska (fot. Getty Images)

Uczczą pamięć Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. "Pojawi się plejada gwiazd"

W młodości Skolimowska była niemal skazana na sport. Tata Robert ćwiczył podnoszenie ciężarów, mama Teresa rzucała dyskiem. Dziewięcioletnia Kamila dała się namówić na pierwsze treningi z ojcem. Sukcesy odniosła już w wieku 13 lat. Zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski seniorów. Przez ograniczenia wiekowe w ciężarach (start w MP od 15 lat) postanowiła zmienić dyscyplinę na… rzut młotem. W czerwcu 1996 roku ustanowiła pierwszy rekord kraju – 47,66 m.

Największy sukces osiągnęła w wieku siedemnastu lat podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. Bez większych kłopotów przebrnęła kwalifikacje. Przyszedł czas na finał. Rzuciła 71,16 m, wysunęła się na pierwszą pozycję i już jej nie oddała. Międzynarodowy sukces osiągnięty w tak młodym wieku nie podziałał na nią negatywnie. Nie poprzestała ciężkich treningów. Myślała o zapewnieniu spokojnej przyszłości. Ćwiczenia łączyła ze studiami i pracą w policji. Prawdziwe życiowe problemy pojawiły się dopiero w Pekinie w 2008 roku.

Młociarka po raz pierwszy zemdlała właśnie w Chinach. Osoby, które się nią zaopiekowały stwierdziły, że nie stało się nic poważnego. Po powrocie do kraju było już tylko gorzej. Nikt nie potrafił zdiagnozować choroby, choć pojawiały się problemy z oddychaniem i zawroty głowy. Ojciec zawodniczki wspominał, że zaraz po przylocie ze zgrupowania w portugalskim Vila Real de Santo Antonio córka miała się udać na kompleksowe badania do szpitala. Nie zdążyła…

Z archiwum TVP: wspomnienie o mistrzyni – Kamili Skolimowskiej

18 lutego 2009 roku kraj obiegła informacja o śmierci Kamili. Kilkadziesiąt minut wcześniej opuściła trening. Skarżyła się również na bóle w łydce. Zemdlała trzy razy. Lekarz karetki pogotowia podjął próbę reanimacji. Było za późno. Okazało się, że do zgonu doprowadził zator tętnicy płucnej spowodowany zakrzepicą.

Po latach ojciec zawodniczki nadal uważa, że zakrzepica powinna zostać zdiagnozowana jeszcze podczas igrzysk w Pekinie. Teraz po córce pozostały tylko wspomnienia. Niedługo po pogrzebie rodzice oddali na licytację najważniejszy laur z Sydney.

Zdobyte pieniądze przeznaczyli na fundację. Zapewniają tym samym możliwość rozwoju młodym i zdolnym lekkoatletom. Najbardziej istotny stał się jednak memoriał, którego dziewiąta edycja zostanie rozegrana w Chorzowie. – Chcemy, by kibice docenili starania zawodników, którzy pojawiają się na zawodach. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu przyczyniamy się do rozwoju polskiego sportu – stwierdził Skolimowski.

Kamila za wybitne sportowe osiągnięcia i zasługi dla rozwoju i upowszechnienia sportu została pośmiertnie oznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na tablicy na cmentarzu wypisano inskrypcję: "Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być".

***

22 sierpnia lekkoatleci z całego świata uczczą pamięć Kamili. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zostanie rozegrana dziewiąta edycja memoriału poświęcona mistrzyni olimpijskiej z Sydney.

Największe gwiazdy memoriału w 2018 roku: Ronnie Baker, Asafa Powell (100 m mężczyzn), Shelly-Ann Fraser-Pryce, Ewa Swoboda (100 m kobiet), Paulina Guba (pchnięcie kulą kobiet), Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki, Tom Walsh (pchnięcie kulą mężczyzn), Piotr Małachowski, Andrius Gudzius (rzut dyskiem mężczyzn), Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek (rzut młotem mężczyzn), Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Renaud Lavillenie (skok o tyczce), Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Pierre-Ambroise Bosse (1500 m mężczyzn), Sofia Ennaoui (1500 m kobiet), Justyna Święty-Ersetic, Caster Semenya (400 m kobiet).

Gwiazdy sportu: Kamila Skolimowska (wideo)

podobne informacje

Gwiazdy już w Chorzowie. Oglądaj 9. Memoriał Kamili Skolimowskiej w TVP [PROGRAM]

Uczczą pamięć Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. "Pojawi się plejada gwiazd"

Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Gwiazdy na Stadionie Śląskim

Anita Włodarczyk odnaleziona. "Niedźwiedzie mnie nie pożarły"