tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Valtonen: gdybym nie był optymistą, nie siedziałbym tu

– Zaczynamy ciężką pracę i będziemy gotowi na kwietniowe mistrzostwa świata Dywizji 1 B – powiedział nowy trener polskich hokeistów Tomasz Valtonen, który spotkał się z kadrą w Katowicach na swoim pierwszym zgrupowaniu.
Tomasz Valtonen, trener reprezentacji Polski w hokeju na lodzie podczas zgrupowania w Katowicach (Fot. PAP)

Kłopoty zdrowotne hokejowej legendy

Urodzony w Polsce Fin zastąpił Kanadyjczyka Teda Nolana. Pod jego kierunkiem Polacy mieli walczyć o awans do elity, tymczasem spadli z Dywizji 1 A.

– Mam 38 lat i dużo energii. Na zgrupowaniu mamy sześć piątek młodych zawodników. To w nich jest przyszłość. Wszystko wygląda bardzo dobrze, poziom jest lepszy, niż się spodziewałem – mówił trener.

Podkreślił, że prawdziwym testem dla jego zespołu będzie listopadowy turniej EIHC z udziałem Austrii, Danii i Norwegii. Potem, w grudniu, reprezentacja ma polecieć na tygodniowe zgrupowanie do Finlandii i zagrać tam dwa mecze towarzyskie. – Największym problemem jest w Polsce mała liczba zawodników. Musimy przyciągnąć do hokeja więcej dzieci. Oczywiście sukcesy seniorów będą miały pozytywny wpływ. Jestem optymistą, gdyby było inaczej, to bym tu nie siedział – stwierdził podczas konferencji prasowej.

Cel: Dywizja 1A

Wiceprezes PZHL Mirosław Minkina wręczając selekcjonerowi reprezentacyjną koszulkę życzył mu doprowadzenia drużyny na zaplecze elity. – Tomek to półkrwi Polak. Jestem zadowolony, że zgodził się w tym trudnym okresie poprowadzić kadrę. Liczę, że po rocznym pobycie na trzecim poziomie rozgrywkowym, wrócimy do Dywizji 1A – oznajmił.

Dyrektor sportowy związku Adam Fras podkreślił, że federacji zależy na długofalowej współpracy z nowym selekcjonerem. – Po zawirowaniach potrzebowaliśmy trenera, który nie tylko przyjedzie na zgrupowanie czy mistrzostwa, ale pomoże naprawić polski hokej – zaznaczył. Valtonen będzie łączył obowiązki selekcjonera z prowadzeniem ekstraligowego zespołu TatrySki Podhale Nowy Targ. Z PZHL podpisał dwuletnią umowę.

Valtonen urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. W wieku czterech lat wyjechał do Finlandii. Z reprezentacją tego kraju zdobył złote medale mistrzostw świata U18 (1997) i U20 (1998). W 1998 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu ligi NHL przez Detroit Red Wings, ale w najlepszej lidze świata nigdy nie wystąpił. Największe sukcesy święcił z Jokeritem Helsinki, z którym sięgnął po mistrzostwo Finlandii.

Karierę trenerską zaczął od pracy z juniorami Jokeritu, a w 2013 roku objął pierwszy zespół. Ostatnio prowadził ekipę Vaasan Sport. Był w sztabie szkoleniowym reprezentacji Finlandii U20.

Wiosną przyszłego roku Polacy będą rywalizowali na trzecim poziomie rozgrywkowym z Ukrainą, Japonią, Estonią, Rumunią i Holandią.

Valtonen zaczyna pracę z kadrą: nie za bardzo śledziłem polskiego hokeja