tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME w windsurfingu: niespodzianka wśród Polaków

Po pierwszym dniu rozgrywanych w Sopocie mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X Radosław Furmański jest czwarty, a Karolina Lipińska siódma. Broniąca tytułu Zofia Klepacka zajmuje ósmą lokatę. Z powodu kontuzji z rywalizacji wycofał się Piotr Myszka.
Paweł Tarnowski (Fot. Getty)

Paweł Tarnowski przed mistrzostwami Europy w windsurfingu: chcę wypaść jak najlepiej

Furmański bardzo dobrze spisał się w trzech wtorkowych wyścigach – wywalczył w nich drugą, trzecią oraz piątą pozycję. – Chyba niewiele osób spodziewało się, że po pierwszym dniu regat to ja będę najlepszym polskim zawodnikiem. Bardziej stawiano na Pawła Tarnowskiego czy Piotra Myszkę. Nie mogę powiedzieć, że nie popełniłem żadnych błędów, bo gdyby tak było, wygrałbym te wyścigi, ale bardzo dobrze mi się dzisiaj pływało – przyznał.

18. pozycję w stawce 74 zawodników zajmuje Paweł Tarnowski, któremu nie udał się drugi wyścig. Mistrz Europy z 2015 roku oraz piąty zawodnik ostatnich mistrzostw świata był dopiero 28, a w pozostałych wtorkowych startach uplasował się na czwartej i piątej pozycji.

Z zawodów, po dwóch wyścigach, wycofał się Piotr Myszka. Czwarty deskarz igrzysk z Rio de Janeiro sprzed dwóch lat zrezygnował z rywalizacji z powodu kontuzji stawu skokowego.

Wśród mężczyzn prowadzi Francuz Thomas Goyard, który trzy razy pierwszy przypłynął na linię mety, drugi jest Włoch Mattia Camboni, a trzeci Yoav Omer z Izraela.

Na czele 38 żeglarek znajduje się brązowa medalistka olimpijska z Rio Rosjanka Stefania Elfutina, a kolejne lokaty zajmują Noy Drihan z Izraela i Włoszka Marta Maggetti. Polki plasują się pod koniec pierwszej dziesiątki – siódma jest Lipińska, ósma Klepacka, a dziewiąta Kamila Smektała.

Broniąca wywalczonego rok temu tytułu Klepacka rozpoczęła rywalizację od odległego 27. miejsca, ale w kolejnych wyścigach wszystko wróciło do normy. Ukończyła je na drugiej i trzeciej pozycji.

– Słabsza lokata była wynikiem tego, że wiatr często zmieniał kierunek – tłumaczyła. – Jestem jednak z tych miejsc zadowolona, tym bardziej, że akwen w Sopocie jest nieprzewidywalny.

Triumfatorzy mistrzostw będą znani w sobotę po rozegraniu podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem dziesięciu czołowych żeglarzy. W sumie zaplanowano trzynaście startów.

podobne informacje

"Orły Sportu", Zofia Klepacka o dzieciach, treningach bokserskich i Kazimierzu Deynie

Zofia Klepacka liderką mistrzostw Europy w windsurfingu

Paweł Tarnowski przed mistrzostwami Europy w windsurfingu: chcę wypaść jak najlepiej

MŚ w żeglarstwie: trzy kwalifikacje olimpijskie dla Polski