tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

US Open: Serena Williams specjalnie traktowana. Wyższe rozstawienie od rankingu

Serena Williams została rozstawiona z numerem "17" na tegorocznym US Open. To pierwsza w historii tenisistka, która otrzymała od organizatorów wyższe rozstawienie ze względu na powrót do gry po urodzeniu dziecka.
Serena Williams (fot. Getty)

Bertens poza turniejem. Kłopoty zdrowotne tenisistki

Tenisistki, które powracają do gry po dłuższej przerwie z powodu ciąży dostają od władz WTA specjalny ranking, który umożliwia im start w turniejach. Do tej pory nie wpływał on jednak w żaden sposób na rozstawienie. Zwyczajowo – było zatem oparte na pozycji w rankingu. W przypadku Sereny Williams zrobiono jednak wyjątek. Amerykanka jest rozstawiona aż o dziewięć pozycji wyżej od miejsca na światowej liście.

Jak to się stało, że organizatorzy US Open postanowili w taki sposób wesprzeć Amerykankę? O zmianie zasad poinformowano przy okazji występu Sereny Williams na tegorocznym Roland Garros. 23-krotna triumfatorka wielkoszlemowych turniejów ze względu na swój niski ranking nie otrzymała w Paryżu rozstawienia. To oburzyło wielu wpływowych działaczy tenisowych.

Prezes amerykańskiego związku tenisowego (U.S. Tennis Association) Katrina Adams natychmiast zapowiedziała, że do takiej sytuacji nie dojdzie na US Open. Jej zdaniem zawodniczki, które decydują się na dziecko powinny mieć ułatwioną drogę powrotu do gry. Dlatego w tym sezonie organizatorzy US Open specjalnie dla nowych mam zmienili zasady przyznawania rozstawień.

Oczywiście ta decyzja ma też drugiego dno – im wyższe rozstawienie – tym teoretycznie – słabsze rywalki w turniejowej drabince, a co za tym idzie – większa szansa na awans dalej. Dla organizatorów US Open – im dłużej Serena Williams będzie grała na nowojorskich kortach – tym lepiej. Trudno nie zauważyć tej korelacji.

Reszta rozstawień nie wzbudza już żadnych kontrowersji i odpowiada obecnemu rankingowi WTA/ATP. Wśród kobiet najwyżej rozstawiona jest zatem Rumunka Simona Halep, a wśród mężczyzn – Rafael Nadal.

Na turnieju rozstawiono 32 tenisistów i 32 tenisistki. Od przyszłego roku to się zmieni. Wszystkie turnieje wielkoszlemowe wracają do systemu, w którym rozstawionych było po 16 czołowych zawodników i zawodniczek.

Tenis, WTA New Haven, mecze 1. i 2. rundy
New Haven: Radwańska – Kvitova. Wymiana meczu dla Czeszki
New Haven: Radwańska – Kvitova. Return na przełamanie