tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata. Siatkarze zaczynają Memoriał Huberta Wagnera

Od piątku do niedzieli w krakowskiej Tauron Arenie odbędzie się XVI siatkarski Memoriał Jerzego Huberta Wagnera. Dla reprezentantów Polski będzie to ważny sprawdzian przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się 9 września w Bułgarii i we Włoszech.
Michał Kubiak ma być jednym z filarów reprezentacji podczas mistrzostw świata (fot. Getty)

Kadra w poszukiwaniu lidera. "Główny atakujący? Wlazły..."

Kraków już po raz czwarty jest gospodarzem Memoriału Wagnera. Wcześniej siatkarze rywalizowali w stolicy Małopolski w 2014, 2016 i 2017 roku. W obecnej edycji turnieju – oprócz biało-czerwonych – udział wezmą reprezentacje: Francji, Kanady i Rosji. Dla wszystkich tych zespołów będzie to generalny sprawdzian formy przed mistrzostwami świata.

Polscy siatkarze, pod wodzą Vitala Heynena, trenowali na zgrupowaniu w Zakopanem, a w minioną sobotę zagrali sparing w Ostrowcu Świętokrzyskim z Kamerunem wygrywając 4:0. Rywale na krakowskim turnieju będą prezentować zdecydowanie wyższy poziom. Heynen nie ma co do tego wątpliwości i zażartował nawet, że "nie lubi tego memoriału i ten memoriał nie lubi jego", bo nie udało się osiągnąć w nim dobrych wyników.

– To jest wielki turniej, biorą w nim udział reprezentacje Rosji i Francji, które w tym roku zmierzyły się ze sobą w finale Ligi Narodów oraz bardzo silna reprezentacja Kanady. Oczywiście chcemy zwyciężyć, ale patrząc logicznie zespoły Rosji i Francji są daleko przed nami. Rozmawiałem ze swoimi zawodnikami i powiedziałem im, że najpierw koncentrujmy się na piątkowym meczu z Kanadą, a dopiero później zastanowimy się co można ewentualnie w naszej grze poprawić. Nie myślmy już teraz, żeby wygrać ten turniej – apelował belgijski szkoleniowiec reprezentacji Polski.

Reprezentacja Polski siatkarzy w meczu Ligi Narodów (fot. Getty)

Kapitan drużyny narodowej Michał Kubiak podkreślił, że zespół jest w trakcie przygotowań do docelowej imprezy, jaką są mistrzostwa świata, więc nie można oczekiwać, że już teraz zademonstruje optymalną formę.

– Jesteśmy teraz na takim etapie, że powinniśmy się jeszcze zgrywać, każdy trening, każdy mecz będzie podnosił nasze morale. Zawsze podkreślam, że nie zwracam uwagi na to, jak prezentują się rywale, bo ważne jest, jak my zagramy. Zmierzy się z bardzo dobrymi zespołami, ale nie ma się kogo obawiać – deklaruje Kubiak.

Kapitan biało-czerwonych przyznaje, że obecnie reprezentacja pod kierunkiem Heynena trenuje zupełnie inaczej niż przed rokiem, gdy prowadził ją Ferdinando Di Giorgi. – Nie ćwiczymy tak długo, jak poprzednio, ale według mnie trenujemy dobrze. A co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Nie jedziemy na mistrzostwa świata tylko po to, aby wziąć w nich udział, ale żeby odegrać tam kluczową rolę – obiecał Kubiak.

Memoriał Wagnera rozgrywany jest od 2003 roku. Jego celem jest uhonorowanie pamięci najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki – Jerzego Huberta Wagnera, który doprowadził reprezentację Polski do mistrzostwa świata w 1974 roku i złotego medali na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku.

– To turniej, na który przyjeżdżamy z wielką ochotą, bo chcemy w ten sposób oddać cześć osobie, która zrobiła dla naszej siatkówki tak wiele. Hubert Wagner zdobył to, o czym my wszyscy marzymy, czyli złoty medal igrzysk – powiedział Kubiak.

Dla zespołu Vitala Heynena Memoriał Wagnera będzie kluczowym testem przed MŚ (fot. Getty)

W zeszłym roku Polacy wygrali Memoriał Wagnera przed Rosją, Francją i Kanadą.

Krakowski turniej będzie dla biało-czerwonych przedostatnim sprawdzianem formy przed mistrzostwami świata. 4 i 5 września Polacy zagrają w Szczecinie dwa mecze sparingowe z Belgią.

Program XVI Memoriału Jerzego Huberta Wagnera:
Piątek (24.08)
Polska – Kanada (17.30)
Francja – Rosja (20.30)

Sobota (25.08)
Polska – Francja (14.00)
Rosja – Kanada (17.00)

Niedziela (26.08)
Kanada – Francja (14.00)
Polska – Rosja (17.30)

Skład reprezentacji Polski na XVI Memoriał Jerzego Huberta Wagnera:
rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
przyjmujący: Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal
środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski
atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz
libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek.

Który zespół wygra Memoriał Huberta Wagnera?
Który zespół wygra Memoriał Huberta Wagnera?
  • 42.4%Polska
  • 23.9%Francja
  • 3.4%Kanada
  • 30.3%Rosja

podobne informacje

Heynen: to nie było porywające widowisko. Ważne, że wygraliśmy

Liga Narodów: maraton przed biało-czerwonymi

Kontuzja w polskiej kadrze. Zmiana w składzie na ME?

Wilfredo Leon w końcu ze zgodą na grę w reprezentacji Polski