Zwycięstwo polskich siatkarzy w pierwszym meczu Memoriału Wagnera

Polscy siatkarze od zwycięstwa rozpoczęli rywalizację w Memoriale Huberta Wagnera w Krakowie. Biało-czerwoni na inaugurację wygrali z Kanadą 3:0 (29:27, 25:17, 25:19). To jeden z ostatnich sprawdzianów przed wrześniowymi mistrzostwami świata (transmisje na otwartych antenach TVP, stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Sport).
Bartosz Kurek, Jakub Kochanowski i Michał Kubiak (fot. PAP/Jakub Bednarczuk)

Polacy lepsi od Kanady. Relacja "akcja po akcji"

Pierwszy set nie był porywającym widowiskiem. Oba zespoły popełniały sporo niewymuszonych błędów. Rywale, trenowani przez byłego szkoleniowca biało-czerwonych, Stephane'a Anitgę, razili brakiem skuteczności w polu serwisowym. Zagrywki Kanadyjczyków wpadały w siatkę lub lądowały daleko poza końcową linią boiska. Polacy przez większą część seta mieli nieznaczną przewagę, ale w końcówce została ona roztrwoniona po złych zagraniach Aleksandra Śliwki. Przyjmujący zrehabilitował się w ostatniej akcji i asem serwisowym zapewnił Polakom zwycięstwo 29:27, choć to rywale mieli wcześniej cztery piłki setowe.

Druga partia miała zgoła inny przebieg. Gospodarze już po kilku pierwszy akcjach uzyskali trzy punkty przewagi. Dały one Polakom większy komfort gry. Antiga zmienił ustawienie zespołu, wprowadzając na boisko atakującego Sharone’a Vernona-Evansa. To jednak nie przyniosło większego efektu i Kanadyjczycy przegrali tę odsłonę wyraźnie, 17:25.

Trener reprezentacji Polski, Vital Heynen (fot. PAP)

Kanadyjczycy nie chcieli łatwo oddać biało-czerwonym zwycięstwa i w trzecim secie początkowo przeważali. Bardzo dobrze w ataku spisywał się jednak Michał Kubiak, który nie wstrzymywał ręki w najtrudniejszych sytuacjach. Zespół Klonowego Liścia nie radził sobie z trudną zagrywką Aleksandra Śliwki. To właśnie ci dwaj siatkarze wyprowadzili Polaków na prowadzenie i mieli największy udział w wygraniu partii 25:18 i całego meczu 3:0.

W sobotę kadra Vitala Heynena zagra z Francją (14:00), a na zakończenie turnieju –w niedzielę – zmierzy się z Rosją (17:30).

Polska - Kanada 3:0 (29:27, 25:17, 25:19)

Polska: Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek 6, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski – Damian Wojtaszek (libero) oraz Artur Szalpuk, Mateusz Bieniek, Dawid Konarski.

Kanada: Ryan Joseph Sclater, Tyler Sanders, Nicholas Hoag, Graham Vigrass, Eric Loeppky, Lucas Van Berkel – Steven Marshall (libero) oraz Jay Blankenau, Sharone Vernon-Evans, Daniel Cornelius Jansen Vandoorn.

To już oficjalne! Siatkarska kadra wraca do TVP!