tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PGE VIVE Kielce przygotowało dokument o Karolu Bieleckim. "Ten film motywuje i wzrusza"

Karol Bielecki, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy ręcznych w historii, rozstał się w czerwcu ze sportem. W piątek jego były klub, PGE VIVE Kielce, zaprezentował przygotowany we współpracy z województwem świętokrzyskim film dokumentalny "Karol Bielecki – Historia Prawdziwa", opowiadający o przebiegu kariery 36-letniego rozgrywającego.
Karol Bielecki (fot. PAP)

Rośnie forma PGE VIVE. Kielczanie pokonali w Zaporożu mistrza Węgier

Zacząłem od piłki nożnej, ale w czwartej klasie pojawiła się piłka ręczna. Posmakowałem tego sportu. Do ósmej klasy wpajano mi, żebym zmienił sport, bo mam większe predyspozycje do piłki ręcznej. Po czterech latach dałem się na mówić – na szczęście, bo nie wyobrażam sobie jak wyglądałoby moje życie, gdyby nie szczypiorniak – opowiada Bielecki.

W filmie jego sylwetkę i historię przytaczają m.in. pierwszy trener Ryszard Kiljański, Marek Adamczak, przedsiębiorca i były działacz, który sprowadził go do Kielc, szkoleniowcy VIVE Giennadij Kamielin oraz Bogdan Wenta, a także koledzy z boiska – Grzegorz Tkaczyk, Michał Jurecki i Mariusz Jurasik. Autorami dokumentu są Sebastian Kozubek i Piotr Domagała.

W czerwcu Bielecki rozegrał ostatni mecz w karierze. Z boiskiem pożegnał się zdobywając siódmy tytuł mistrza kraju. W dorobku ma też triumf w Lidze Mistrzów oraz trzy medale mistrzostw świata: srebro z 2007 roku i brązowe krążki z 2009 i 2015 roku. Był królem strzelców igrzysk w Rio. Jest też drugim strzelcem reprezentacji Polski w historii, a więcej występów w kadrze od niego ma tylko Sławomir Szmal.

(fot. PGE VIVE Kielce) VIVE, gdzie Bielecki spędził większość swojej kariery, zastrzegło numer, z którym rozgrywający występował w barwach klubu. Podczas oficjalnego pożegnania, wzruszony opowiadał: – Przeżyłem tu wszystko, co najlepsze. Jako młody chłopak marzyłem o tym, by być piłkarzem ręcznym i grać w Kielcach. Te marzenia się spełniły. Kiedy upadłem i tu na boisku straciłem oko, byliście ze mną, wspieraliście mnie i modliliście się za mnie. Nigdy wam tego nie zapomnę.

11 czerwca, dokładnie osiem lat po towarzyskim meczu z Chorwacją, w którym stracił oko, na świat przyszedł jego syn.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce planuje oficjalne podziękować Bieleckiemu (oraz Szmalowi) za lata gry dla reprezentacji w kwietniu przyszłego roku podczas meczów eliminacji mistrzostw Europy z Niemcami.

Chorąży, rekordzista, legenda... Karol Bielecki zakończył karierę

Czytaj również:
Nie może grać przez hałas. Koniec kariery wicemistrza Europy?
Wraca Bundesliga, czyli NBA piłki ręcznej. Pięciu Polaków na starcie
Tałant Dujszebajew, trener VIVE: nasz cel? Popełniać błędy

Karol Bielecki – wyjątkowy twardziel

podobne informacje

Kontuzja Karola Bieleckiego. Bogdan Wenta do lekarza kadry: chcę oddać moje oko Karolowi

Karol Bielecki: odszedłem na swoich zasadach – będąc na szczycie [WYWIAD]

Jesienią start eliminacji ME 2020. Polacy podejmą Niemców w nowej hali w Gliwicach

Wielkie widowisko w Łodzi. Fabiański, Radwańska i Bielecki zagrali z Gortatem