tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Liga Europejska: Henrich Mchitarjan nie pojedzie na mecz z Karabachem

Henrich Mchitarjan nie zagra w wyjazdowym meczu Arsenalu z Krabachem Agdam w fazie grupowej Ligi Europy. Wszystko przez konflikt Armenii z Azerbejdżanem o Górski Karabach.
Henrich Mchitarjan (fot. Getty)

LE: grupy rozlosowane. "Derby Red Bulla"

29-letni pomocnik Arsenalu jest Ormianinem, a to oznacza, że nie będzie mógł pojechać z drużyną na mecz z azerskim klubem.

Wszystko ma związek z wojną o Górski Karabach. To jeden z najpoważniejszych konfliktów etniczno-terytorialnych, jaki rozgrywa się na obszarze postradzieckim po upadku ZSRR. W głównej fazie działań zbrojnych (w latach 1988 – 1994) zginęło od 28 do 38 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych.

Główny konflikt pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią zakończyły się co prawda 24 lata temu, ale co jakiś czas na granicy pomiędzy oboma państwami dochodzi do krwawych starć.

W 2016 wybuchła tzw. wojna czterodniowa, która pochłonęła życie około 200 osób po obu stronach. Ostatnią odnotowaną ofiarą był żołnierz z Górskiego Karabachu zastrzelony przez azerskie siły 10 czerwca 2018 roku.

Sytuacja pomiędzy oboma państwami jest wciąż bardzo napięta. Technicznie cały czas pozostają one w stanie wojny, choć Azerowie po wydarzeniach z 2016 roku ogłosili jednostronne zawieszenie broni.

Z tego względu do Azerbejdżanu nie mają prawa wjazdu obywatele Armenii lub pochodzenia ormiańskiego. Zakaz wstępu mają też osoby, które w paszporcie mają ślad podróży do Górskiego Karabachu.

Mchitarjan nie może liczyć tu na żadną taryfę ulgową. Zresztą nie pierwszy raz zawodnik reprezentacji Armenii jest w takiej sytuacji. W 2015 roku, gdy grał jeszcze w barwach Borussii Dortmund, nie pojechał z drużyną na spotkanie z azerską FK Gabalą. Wówczas niemiecki klub zasłaniał się względami bezpieczeństwa.

Liga Mistrzów pełna Polaków! Już od jesieni w TVP

podobne informacje

Serie A: Juventus zapłaci fortunę. Lukratywny kontrakt Aarona Ramsey'a

Arsene Wenger wróci do Francji? PSG chce go zatrudnić w roli dyrektora sportowego

Manchester City – Arsenal 3:1.Hat-trick Sergio Aguero

Unai Emery pod wrażeniem. "Nie ma lepszego trenera niż Pep Guardiola"