Raport Nawałki: znamy oceny polskich piłkarzy za MŚ

Tylko jeden piłkarz reprezentacji Polski zasłużył na dobrą ocenę po mundialu – wynika z upublicznionego przez Polski Związek Piłki Nożnej raportu selekcjonera Adama Nawałki z mistrzostw świata w Rosji.
Łukasz Fabiański i Arkadiusz Milik (fot. Getty)

PZPN upublicznił raport z mundialu w Rosji

91-stronicowy dokument zawiera 11 załączników. Można w nim przeczytać o założeniach, celach i planie kadry, zobaczyć listę monitorowanych zawodników, analizę straconych i strzelonych goli, ocenę gry, statystyki oraz raport organizacyjny, motoryczny i medyczny.

W dokumencie znalazł się też załącznik 05B, w którym podano średnią ocen każdego z piłkarzy, którzy wystąpili choć chwilę w meczu reprezentacji Polski na mundialu. Ocen nie uzyskali jedynie dwaj zawodnicy – Bartosz Białkowski i Karol Linetty, którzy nie zagrali ani minuty.

Piłkarzy oceniano w skali od 1 (niedostateczny) do 10 (wybitny). Wyliczano średnią ocenę za występy na boiskach w Rosji. Najczęściej zawodników oceniano pomiędzy 5 (przeciętny) a 6 (niezły). Na taką ocenę zapracowali sobie kluczowi piłkarze reprezentacji Adama Nawałki – Robert Lewandowski (5,83), Piotr Zieliński (5,33), Grzegorz Krychowiak (5,33), Michał Pazdan (5,75), Kamil Glik (5,5), Kamil Grosicki (5,17) czy Wojciech Szczęsny (5,25).

Na najniższą ocenę zasłużył Arkadiusz Milik, który rozegrał na mundialu zaledwie 73. minuty z Senegalem. Napastnika Napoli oceniono na 3 (słaby). Niewiele lepiej wypadł Jakub Błaszczykowski, który rozegrał 45 minut z Senegalem. Występ skrzydłowego oceniono na 3,5 (pomiędzy słaby a niezadowalający).

Najlepiej wypadli zawodnicy, którzy zagrali jedynie w wygranym meczu z Japonią (1:0). Łukasz Fabiański zapracował w tym meczu na 7 (dobry). Golkiper West Ham United zachował czyste konto, podczas gdy pierwszy wybór Nawałki w bramce – Wojciech Szczęsny, w dwóch pierwszych meczach MŚ wpuścił aż 5 goli.

Dobrą ocenę uzyskał też Rafał Kurzawa, który zagrał 80. minut i zaliczył asystę w ostatnim meczu. Polak otrzymał ocenę 6,5 (pomiędzy niezły a dobry).

Oceny piłkarzy po mundialu w Rosji (fot. PZPN)

Adam Nawałka po nieudanym turnieju przestał pełnić funkcję selekcjonera kadry. Zastąpił go Jerzy Brzęczek. Już w piątek czeka go debiut. Polska zagra w Lidze Narodów z Włochami. Transmisja w TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.