tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ustawienie, liderzy, partner dla "Lewego". Pierwsze wyzwania Jerzego Brzęczka

Nieudany mundial w Rosji, napięta atmosfera wokół zespołu, znaczna obniżka formy wśród kluczowych piłkarzy. Jerzy Brzęczek meczem z Włochami rozpocznie budowę zespołu, który ma awansować na EURO 2020 i nie jest tajemnicą, że selekcjoner ma nad czym pracować, by zrealizować cel. Transmisja w TVP1, TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej. Początek meczu o 20:45.
Jerzy Brzęczek (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wybraliście skład Polaków na mecz Ligi Narodów z Włochami

WYBÓR USTAWIENIA

Adam Nawałka przez długi czas preferował klasyczne ustawienie z czterema obrońcami. Na kilka miesięcy przed mundialem w Rosji zaczął jednak eksperymentować i testować w sparingach innowacyjne 3-5-2. To nie wypadało jednak najlepiej – w tym systemie, w domyśle pomagającym skupić się na defensywie, biało-czerwoni się gubili. Popełniali sporo prostych błędów, tracili krycie.

Brzęczek zdążył już przyznać, że powróci do korzeni. – Nie widzę wielkich problemów na skrzydłach. Za podstawowe nadal uznaję systemy 4-4-2 i 4-2-3-1. Na papierze system 4-3-1-2 wygląda przyjemnie, ale więcej krzywdy byśmy sobie zrobili, gdybyśmy codziennie próbowali czego innego. Nie mamy czasu, żeby eksperymentować – stwierdził. Między każdym z tych systemów są jednak spore różnice i pewnie dopiero na przestrzeni pierwszych meczów wykrystalizuje się ostateczne rozwiązanie.

Nieśmiało podsumowanym selekcjonerowi pomysłem była gra bez skrzydłowych. W obliczu sporych problemów na bokach i przy aktualnym deficycie klasowych zawodników na tej pozycji, wydawało się to być pomysłem całkiem rozsądnym. Zwłaszcza, że do dyspozycji trenera jest wielu środkowych pomocników, których można byłoby spróbować pomieścić jednocześnie na placu. To jednak trudne do nauki ustawienie i już po wypowiedziach Brzęczka łatwo zrozumieć, że nie będzie chciał ryzykować straty czasu na potencjalne fiasko.

Włoscy kibice są zachwyceni formą Krzysztof Piątka (fot. Getty Images) WSPARCIE DLA LEWANDOWSKIEGO

Niespodziewanie na włoskiej ziemi wyrasta kolejna gwiazda rodem z Polski. Krzysztof Piątek zaliczył fantastyczne wejście we włoskiej Genoi. Strzela gole, z miejsca stał się ulubieńcem kibiców, a lokalne media spekulują już nawet, że jeśli utrzyma aktualną dyspozycję, to kwestią czasu jest transfer do... Barcelony.

Wyborna forma Piątka sprawia, że Brzęczek ma spory ból głowy jeśli chodzi o obsadę linii ataku. Naturalnym pewniakiem do gry jest oczywiście Lewandowski, ale już dobranie mu partnera stanowi spore wyzwanie. Z jednej strony jest bowiem zawodnik Genoi, a z drugiej – Arkadiusz Milik.

Ten drugi również nieźle wszedł w sezon, choć nie tak fantastycznie jak Piątek. W dotychczasowych trzech meczach Serie A Milik trafił tylko raz, a jego rywal w walce o miejsce w składzie trzykrotnie i to w zaledwie dwóch spotkaniach. Brzęczek musi więc dokładnie przeanalizować walory obu snajperów i zastanowić się, który z nich będzie skuteczniej współpracował z "Lewym".

Piotr Zieliński jest w bardzo dobrej formie na starcie sezonu (fot. Getty Images) WYKREOWANIE LIDERÓW

Łukasz Piszczek zakończył karierę reprezentacyjna, Kamil Grosicki nie został powołany od kadry, a Jakub Błaszczykowski powoli zbliża się również ku emeryturze. Brzęczek będzie więc musiał stworzyć w szatni nowych liderów. Z zawodników, którzy dotychczas pełnili drugorzędne role, czas stworzyć zawodników zdolnych wziąć odpowiedzialność za wyniki drużyny na własne barki.

O kim mowa? Duże oczekiwania wiążą się z Piotrem Zielińskim. Pomocnik Napoli jest w znakomitej formie na starcie sezonu Serie A i to dobry moment, by w końcu złapał stabilizację. Mecze dobre przeplatał bowiem dotychczas meczami słabymi i brakowało tego, by potrafił liderować drużynie.

Być może na pierwszy plan wybije się również któryś z młodych obrońców – Jan Bednarek albo Bartosz Bereszyński. A po kapitalnym występach w barwach Leeds na powołanie do kadry zasłużył Mateusz Klich, który również ma chrapkę na regularne występy.

Włosi dobrze znani Polakom: bankiem informacji mógłby być... prezes Boniek
Komentator włoskiej telewizji wskazał skład Włochów na mecz z Polską
"Tajemnice sportu". Dzieciństwo i dorastanie w Truskolasach. Poznajcie Jerzego Brzęczka
Żewłakow o Klichu: ma kilka piłkarskich zaklęć jak... Harry Potter
Bereszyński: wyrwa po Łukaszu Piszczku pozostanie
Historie starć z Włochami. Lepszy bilans piątkowych rywali

podobne informacje

Jerzy Brzęczek odwiedził po operacji kapitana Pogoni Szczecin

Eliminacje Euro 2020: Polacy najczęściej grali z Łotwą, z Macedonią jeszcze nie przegrali

Jerzy Brzęczek spokojny po losowaniu grup el. Euro 2020. "Pełne, agresywne zaangażowanie"

Losowanie eliminacji Euro 2020: tak będzie przebiegać ceremonia