Finał
Arthur Ashe Stadium
Pojemność: 23200

Serena obraziła sędziego. Pierwszy Szlem Osaki

Rozstawiona z numerem 20. Japonka Naomi Osaka triumfatorką US Open! W finale pokonała Serenę Williams 6:2, 6:4, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju Wielkiego Szlema. W drugim secie sobotniego meczu utytułowana Amerykanka obraziła sędziego głównego, nazywając go złodziejem i kłamcą, za co otrzymała karę gema.
Naomi Osaka (fot. Getty)

Dramatyczny finał US Open z udziałem Polki

Finalistki tegorocznych zmagań na Flushing Meadows dzieli przepaść. Prawie 37-letnia Amerykanka po raz 31. wystąpiła w finale Wielkiego Szlema w singlu, podczas gdy młodsza o 16 lat Japonka debiutowała w takim pojedynku. Była też pierwszą w historii reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni, która dotarła do decydującego meczu zawodów tej rangi.

Williams mogła się zapisać w historii zmagań w Wielkim Szlemie. W przypadku zwycięstwa zrównałaby się pod względem liczby triumfów (24) w zawodach tej rangi w singlu z rekordzistką wszech czasów Margaret Court.

Serena Williams (fot. PAP) Zapisała się jednak w inny sposób... w pierwszym secie grała fatalnie. Popełniała dużo prostych, niewymuszonych błędów. Nie trafiała serwisem, często wyrzucała piłkę w aut przy dłuższych wymianach.

Ostatecznie partię przegrała 2:6, po czym skoncentrowała się... na dyskusjach z sędzią. Ten ukarał ją upomnieniem. Uprzedzał też zawodniczkę, że wyciągnie konsekwencje w przypadku dalszych utarczek.

Williams zareagowała w najgorszy możliwy sposób. Przy stanie 4:3 dla Osaki nazwała arbitra "złodziejem" i "kłamcą", za co słusznie otrzymała karą gema. Poprosiła o interwencję supervisora, ale na niewiele się to zdało.

Ostatecznie Amerykanka przegrała finał w dwóch setach. Japonka tymczasem największy sukces w dotychczasowej karierze świętowała w cieniu skandalu.

W niedzielę na kort wyjdą Novak Djoković z Juanem Martinem del Potro. Początek finału zaplanowano na godz. 22 czasu polskiego.